Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12185844


انتخابات ریاست جمهوری سودان روز دوشنبه ۲۴ فروردین با مشارکت ۱۶ نامزد برگزار شد که مهمترین و مشهورترین آنها عمر البشیر است، مردی که به یک دوره دیگر ریاست جمهوری پس از ۲۶ سال حکومت مستمر چشم دوخته است تا دوره ریاستش به سه دهه کامل برسد.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از خبرگزاری تسنیم، درهای حوزه های اخذ رای در کشور عربی سودان صبح روز دوشنبه به روی واجدان شرایط رای دادن باز شد و مردم این کشور آرای خود را برای انتخاب رئیس جمهوری و نمایندگان پارلمان جدید به صندوق ها انداختند.

 انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی روز دوشنبه اولین انتخابات پس از جدایی سودان جنوبی نفت خیز به شمار می رود که این جدایی باعث شد خارطوم دو سوم درآمد خود را از دست بدهد.

این انتخابات البته با واکنش های مداخله جویانه غربی ها روبرو شد که حاضر نیستند مردم کشورهایی که بر رویکرد استقلال طلبانه و مخالفت با مداخله غربی ها در امورشان اصرار دارند، برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

البته رسانه های غربی مدعی استقبال ضعیف مردم سودان از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی این کشور شده اند.

انتخابات سودان در 18 ایالت برای انتخاب رئیس جمهوری که 16 نامزد داشت، و نیز انتخاب نمایندگان پارلمان ملی و مجالس قانونگذاری ایالتی برگزار شد.

مردم سودان در روز دوشنبه، سه رای به صندوق ها انداختند یک رای برای انتخاب رئیس جمهوری، رای دوم برای انتخاب نمایندگان پارلمان ملی و یک رای هم برای انتخاب پارلمان های ایالتی.

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی سودان با مشارکت 44 حزب از بین 120 حزب ثبت شده برگزار شد، البته احزاب مخالف همچون کنگره ملی به رهبری حسن الترابی و احزابی که برای سرنگونی نظام سودان تلاش می کنند همچون الامه و کمونیست، انتخابات روز دوشنبه را تحریم کرده بودند.

در انتخابات ریاست جمهوری سودان، 15 نامزد که در صحنه سیاسی این کشور چندان شناخته شده نیستند وارد رقابت با عمر البشیر مشهور شده اند، مردی که به یک دوره دیگر ریاست جمهوری پس از 26 سال حکومت مستمر چشم دوخته است و البته پیش بینی می شود به آسانی در این انتخابات به پیروزی برسد تا دوره زمامداری اش به سه دهه کامل برسد.

انتخابات سودان در سه روز برگزار می شود تا علاوه بر انتخاب رئیس جمهوری برای پنج سال آینده، 354 نماینده پارلمان و اعضای مجالس ایالتی کشور 38 میلیون نفری سودان هم انتخاب شوند.

 

 

هر چند آمریکا و اروپا و سازمان های بین المللی تحت سیطره آنها، انتخابات سودان را غیر شفاف و فاقد اعتبار خوانده اند، اما ابراهیم غندور معاون عمر البشیر، این انتخابات را تاریخی توصیف کرده است.

با وجود انتقادهای غربی ها، 15 سازمان از جمله اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و شورای دولتی توسعه شرق آفریقا بر روند برگزاری انتخابات سودان نظارت می کنند.

هر چند پیروزی عمرالبشیر در این انتخابات محتمل به نظر می رسد، اما از لحاظ نظری، ممکن است دور دوم انتخابات در صورتی که هیچ یک از نامزدها نتوانند اکثریت آرا را در دور نخست کسب کنند، برگزار شود.

انتظار می رسد نتایج انتخابات، اواخر آوریل اعلام شود.رسانه ها پیش بینی کرده اند حزب کنگره ملی حاکم، در انتخابات پارلمانی هم به پیروزی برسد.

متوکل ابوبکر یکی از ساکنان خارطوم گفته است همه نتایج این انتخابات را می دانند.

این دومین انتخابات چند حزبی در سودان از لحظه به قدرت رسیدن عمر البشیر در سال 1989 میلادی به شمار می رود.

انتخابات روز دوشنبه با حاشیه های البته خشونت باری هم همراه بود به طوری که افراد مسلح در ایالت کردوان جنوبی با بستن مراکز رای گیری مانع رای دادن مردم شدند.

کمیساریای انتخابات سودان هم اعلام کرده بود انتخابات در هفت مرکز به سبب مسائل امنیتی برگزار نمی شود.

مطرح ترین رقیب در رقابت با 15 نفر؛ عمرالبشیر کیست؟

عمر حسن البشیر، چهره ای شناخته شده در دنیای سیاست و البته نظامی گری به شمار می رود.

البشیر بخش اعظم زندگی اش را در پادگاه های ارتش گذراند، وی در عنفوان جوانی به ارتش پیوست و مدارج عالی را طی کرد به طوری که ارتش گذرگاه وی برای رسیدن به ریاست جمهوری بود که گفته می شود از راه کودتای نظامی به عالی ترین مقام سیاسی سودان رسیده است.

البشیر به یکی از بزرگترین قبایل سودان منتسب است، کشوری که همچنان قبیله، نقش محوری و مشخصی در سیاست ایفا می کند.

وی به قبیله "الجعلیین" وابسته است که برخی منابع تاریخی می گویند این قبیله در اوایل قرن اول هجری از شبه جزیره عربی وارد سودان شد.

با وجودی که بیشتر افراد منتسب به این قبیله در مرکز و شمال سودان سکونت دارند، بسیاری از آنها به سبب اشتغال به کشاورزی و تجارت به طور مستمر در حال سیر و سفر هستند و شاید همین مساله خانواده البشیر را به ترک زادگاهش و عزیمت به سمت خارطوم پایتخت سودان کشاند تا آنجا تحصیلاتش را ادامه دهد.

گرایش ها و شعارهای متاثر از جریان اسلامی حتی در سخنرانی های البشیر هم نمود دارد.

نگاهی به مسیر پرفراز و نشیب البشیر

عمر حسن البشیر در اول ژانویه 1944 در روستای "حوش بانقا" در حومه شهر شندی در شمال سودان به دنیا آمد.

وی از سن 16 سالگی، حرفه نظامی گری را برگزید به طوری که در سال 1960 میلادی به دانشکده نظامی سودان پیوست و پس از هفت سال از این دانشکده فارغ التحصیل شد و سپس کارشناسی ارشد علوم نظامی دانشکده فرماندهی و ستاد مشترک را در سال 1981 میلادی اخذ کرد. البشیر در سال 1983 میلادی، مقطع کارشناسی ارشد علوم نظامی را در مالزی گذراند و با آکادمی علوم اداری سودان در سال 1987 میلادی همکاری کرد.

البته وی در یک دوره آموزشی چتربازان دانشکده نظامی ناصر در مصر شرکت کرد .البشیر در جنگ اکتبر 1973 اعراب و تل آویو، به نیروهای نظامی مصر پیوست.

کودتای ژوئن 1989 میلادی علیه دولت الصادق المهدی که به انقلاب نجات معروف شد و اسلام گرایان از آن حمایت کردند. عمر البشیر از آن تاریخ تا کنون، عنوان رئیس جمهوری سودان را در اختیار دارد، وی همچنین ریاست کابینه سودان را هم برعهده داشته است. دوران ریاست جمهوری البشیر، طولانی ترین دوران حکومت در تاریخ سودان قلمداد می شود.البشیر در جنوب سودان با درگیری هایی که طولانی ترین نزاع در قاره آفریقا به شمار می رود که ریشه هایش به استعمار انگلیس برمی گردد، البشیر پرونده این نزاع را با خود به کرسی ریاست جمهوری برد.

 

 

 

 

درگیری ها و مناقشات نظامی در سودان

البشیر از زمانی که افسر ارتش سودان بود، با بسیاری از فصول درگیری ها و نزاع هایی که کشورش در طول چند دهه شاهد بود، همراهی کرد که از جمله می توان به درگیری و نزاع شمال و جنوب سودان اشاره کرد به طوری که پس از بازگشت از مصر، فرماندهی عملیات نظامی را بر ضد ارتش آزادیبخش سودان شاخه نظامی جنبش خلق برای آزادی سودان که در جنوب کشور متمرکز بود، برعهده گرفت.

این گونه بود که البشیر در جنوب سودان با طولانی ترین نزاع ها در قاره سیاه روبرو شد تا این که معاون اول وی، عثمان محمد طاها، توافق نامه صلح را در شهر نیواشا کنیا در 25 سپتامبر 2003 میلادی با دشمنان دیروز امضا کرد.

در سال 2005 میلادی، دولت البشیر، توافق نامه صلح و تقسیم ثروت ها میان شمال و جنوب را که از حکومت خودمختاری برخوردار شد، امضا کرد، اما دومین نزاع مهم در مسیر سیاسی و نظامی البشیر، مناقشه موجود در ایالت دارفور در غرب سودان به شمار می رود.

عمر البشیر در طول دوران ریاست جمهوری خود با فشارهای خارجی روبرو بوده است، از جمله این که شورای امنیت سازمان ملل متحد از ابتدای سال 2001 میلادی، مجموعه ای از تحریم های اقتصادی را علیه سودان و همچنین منع سفر برای برخی مسئولان دولت البشیر را به اتهام آن چه ارتکاب جنایات جنگی در دارفور خوانده شد، تصویب کرد.

در مارس 2007 میلادی، دادگاه بین المللی جنایی، حکم بازداشت احمد محمد هارون وزیر مشاور در امور داخلی آن زمان و عبدالرحمن کوشیب یکی از فرماندهان شبه نظامیان جانجاوید را صادر کرد و خواستار تحویل آن دو شد تا به اتهام آن چه ارتکاب جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت در دارفور خوانده شد، محاکمه شوند، اما البشیر با این درخواست و تحویل افراد خواسته شده مخالفت کرد.

صدور حکم بازداشت البشیر

طولی نکشید که رئیس جمهوری سودان هم وارد فهرست افراد تحت پیگرد در خصوص پرونده دارفور قرار گرفت به طوری که در 14 جولای 2008 میلادی، لوئیز مورینو اوکامبو دادستان کل دادگاه جنایی بین المللی، از قضات دادگاه خواست حکم بازداشت البشیر را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و کشتار جمعی صادر کنند.

چهارم مارس 2009 میلادی بود که البشیر سومین رئیس جمهوری یک کشوری شد که دادگاه جنایی بین المللی، حکم بازداشت وی را صادر می کند، پیش از وی هم حکم بازداشت چارلز تایلر رئیس جمهوری سابق لیبریا و اسلوبودان میلوسویچ رئیس جمهوری سابق یوگسلاوی صادر شده بود.

اما فرق البشیر و دو مقام دیگر این بود که تایلر و میلوسویچ زمانی که مناصب خود را ترک کردند، درخواست بازداشت آنها از سوی دادگاه ارائه شد، اما عمر البشیر زمانی حکم بازداشتش صادر شد که رئیس جمهوری سودان بوده و همچنان هم این منصب را در اختیار دارد.

پیروزی البشیر در انتخابات 2010

عمر البشیر در انتخابات ریاست جمهوری سودان که یازدهم آوریل 2010 میلادی برگزار شد، مجددا به پیروزی رسید.

پس از همه پرسی اوایل سال 2011 میلادی، البشیر به ریاست جمهوری خود البته بدون جنوب سودان که به کشوری مستقل تبدیل شد، ادامه داد.
جدایی جنوب سودان ضربه سنگینی به اقتصاد کشور سودان وارد کرد به طوری که خارطوم پس از جدایی جنوب، حدود 75 درصد ذخایر نفتی خود را از دست داد.

نزاع ها در منطقه دارفور در غرب سودان از سال 2003 و ایالت های کردوان و نیل ازرق هم از سال 2011 همچنان ادامه دارد تا به چالش بزرگی در برابر عمر البشیر تبدیل شود.

سازمان ملل متحد از کشته شدن دست کم 300 هزار نفر در درگیری های ایالت دارفور سخن گفته است.

یکی از نکات قابل توجه در صحنه سیاسی سودان این است که گروه های اپوزیسیون پس از سال ها شکاف و دودستگی در دسامبر گذشته با یکدیگر ائتلاف کردند تا در مقابل البشیر متحد شوند، آنها نام  ائتلاف خود را ندای سودان گذاشتند، حزب الامه مهمترین و قدیمی ترین حزب مخالف سودان، رهبری این ائتلاف مخالف البشیر را برعهده دارد.

این ائتلاف با انجام مذاکره با حزب کنگره ملی حاکم در پایان مارس در آدیس آبابا برای ساماندهی گفت و گوهای ملی موافقت کرد، اما حزب حاکم با لغو مذاکره با ندای سودان، اعلام کرد برگزاری نشست پس از انتخابات ممکن است.

جنجالی ترین تصمیم ژنرال رئیس جمهور

شاید یکی از جنجالی ترین تصمیمات دوران ریاست جمهوری عمر البشیر آن هم پیش از برگزاری انتخابات روز دوشنبه، حمایت آشکار وی از جنگ عربستان علیه یمن باشد، جنگی که به سرکردگی عربستان و تحت عنوان ائتلاف توفان قاطعیت از ششم فروردین ماه علیه یمن آغاز شده است و تا کنون صدها شهید به جا گذاشته است.

کارشناسان و تحلیلگران عرب، مسائل اقتصادی و مالی را در پس تصمیم البشیر برای حمایت از جنگ افروزی عربستان در یمن رد نمی کنند، موضوعی که سفر اخیر البشیر به ریاض بر آن مهر تایید می زند.

به هر حال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سودان در حالی است که تحلیلگران و ناظران سیاسی، پیروزی آسانی را برای عمر البشیر پیش بینی می کنند، اما پرونده قطوری از مشکلات و معضلات در سطح داخل و خارج، در انتظار عمرالبشیر پس از اعلام نتایج نهایی و پیروزی احتمالی وی خواهد بود که به این مشکلات باید منتقدانی را اضافه کرد که آهنگ انتقادهایشان را از البشیر شدیدتر از قبل کرده اند تا دوران ریاست جمهوری احتمالی البشیر هفتادساله در پنج سال آینده به سخت ترین دوران حکومت طولانی وی در سودان تبدیل شود.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی