Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12043642
۶ ماه انتظار برای انتشار یک ساعت موسیقی ایرانی


سال گذشته مدیرکل دفتر موسیقی بارها و بارها از صدور ۳ روزه مجوزهای موسیقی خبر داد اما امروز محمد معتمدی در یادداشتی به تاخیر ۶ ماهه در صدور مجوزِ آلبومش اعتراض می‌کند.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از خبرگزاری تسنیم،  سال گذشته مدیرکل دفتر موسیقی بارها و بارها از صدور 3 روزه مجوزهای موسیقی خبر داد اما امروز محمد معتمدی در یادداشتی به تاخیر 6 ماهه در صدور مجوزِ آلبومش اعتراض می‌کند. در یادداشت محمد معتمدی آمده است:

«تقریبا شش ماه از شروع اولین اقدام برای گرفتن مجوز آلبوم «عبور» می‌گذرد. شش ماه زمان کمی نیست. عمر مفید ما هنرمندان در بهترین حالت از تعداد محدودی از همین شش ماه‌ها تشکیل می‌شود. البته هنوز مجوزش را نگرفته‌ام. اعتراضی هم ندارم و مطمئنم آن کسانی که این قدر بر فعالیت من و امثال من حساسیت و وسواس دارند قطعا خیرخواه فرهنگ عمومی جامعه‌اند.

اما سوال اینجاست آیا تا به حال اندیشیده‌ایم که عمل و رفتار ما با اهداف و آرمان‌های ما همسو هستند و یا کارکردی کاملا متضاد دارند؟ در عرصه مدیریت کلان فرهنگی، مسلما آنچه در جهت‌دهی فرهنگ جامعه تاثیر خواهد داشت رفتار و عمل ماست و نه آرمان و آرزوی ما.

امروزه امواج صد‌ها شبکه ماهواره‌ای از سراسر جهان، هر شبانه روز هزاران قطعه موسیقی و تصویر را بدون وقفه و با بهترین کیفیت به خانه‌ها و تلویزیون‌های ما ارسال می‌کنند و حتی برای ثانیه‌ای هم منتظر هیچگونه مجوزی از هیچ نهاد و ارگانی نمی‌مانند.

در چنین شرایطی بنده پس از ماه‌ها تلاش و صرف هزینه‌های فراوان و بی‌بازگشت، یک ساعت موسیقی متناسب با فرهنگ و اعتقادات و باورهای مردم کشورم تولید می‌کنم، آن هم با شعر و محتوایی کاملا معنوی و عرفانی به امید آنکه در این آوردگاه فرهنگی، کفه ترازو را در حد توانم اندکی به نفع فرهنگ بومی کشورم سنگین‌تر کنم.

حال سوال اینجاست که در این نبرد و در برابر این سیل بنیان کن فرهنگ‌های وارداتی، چرا موسیقی من، موسیقی برآمده از فرهنگ اصیل و ارزشی این آب و خاک، باید بیش از شش ماه در انتظار دریافت مجوز بماند و دست آخر...؟ اگر بر این باوریم که ما در یک نبرد فرهنگی هستیم آیا این کار به معنای بستن دست و پای نیرو‌های جبهه خودی و آب به آسیاب نیروی مهاجم ریختن نیست؟ آیا اگر کسی می‌خواست عرصه را برای جولان نیروی مهاجم فراهم کند کاری جز این می‌کرد؟

باز هم می‌پرسم: در چنین شرایطی آیا یقین داریم که عمل و رفتار ما با آرمان و آرزوی‌های ما همسو هستند؟»

آلبوم موسیقی «عبور» بر اساس آثار اجرا شده کنسرتی به همین نام است که اولین بار در اسفند ماه سال 92 به آهنگسازی علی قمصری، خوانندگی محمد معتمدی و نوازندگانی چون پدرام فریوسفی و علی جعفری پویان ویولن، میثم مروستی ویولن آلتو، آتنا اشتیاقی ویولنسل و همایون نصیری سازهای کوبه‌ای در تالار وحدت برگزار شد.

البته بعد از برگزاری کنسرت قرار بود که این اجرا در قالب دو آلبوم صوتی و تصویری منتشر شود که طی آن ناشر، اثر را در پاییز 93 به دفتر موسیقی وزارت ارشاد ارائه کرد اما تاکنون مجوزی برای انتشار این مجموعه موسیقایی صادر نشده است.

اعتراض معتمدی به تاخیر در صدور مجوز آلبومش در وضعیتی رخ می‌دهد که پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی بارها و بارها در نشست‌های مختلف اعلام کرده که در کمتر از 3 روز به تقاضاهای صدور مجوز پاسخ می‌دهد.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی