Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12225496
با نزدیک شدن به زمان نگارش متن نهایی توافق جامع؛


روحانی: «دنیا و گروه 1+5 ، مجلس نمایندگان آمریکا، سنا، رئیس جمهور و دولت آمریکا و همه بدانند در این توافق اگر پایان تحریم نباشد، توافقی نخواهد بود.»

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از جام نیوز،  وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفت که به توافق نهایی اتمی با ایران اطمینان دارد. از سویی دیگر وزیر خارجه ایران توافق و نگارش متن نهایی را ممکن اما "کار بسیار سخت" خواند.

جان کری این مطلب را پیش از آغاز نشست وزیران خارجه هفت کشور صنعتی در آلمان و پس از آن بر زبان آورد که اوباما اعلام کرد طرح نظارت کنگره بر توافق اتمی نهایی با ایران را  امضا خواهد کرد.

به نوشته سایت صدای آمریکا (VOA) انتظار می رود در نشست وزیران امورخارجه هفت کشور صنعتی موضوع مذاکرات اتمی با ایران که اخیرا به تفاهم هسته ای لوزان منجر شد نیز مطرح شود.

جان کری همچنین گفت اطمینان دارد که رئیس جمهوری می تواند در مورد توافق مذاکره کند و جهان را امن تر کند.

جان کری، فابیوس و اشتاین مایر در حاشیه نشست وزیران خارجه هفت کشور صنعتی در آلمان

 

کاخ سفید روز سه‌شنبه در تغییر موضعی صریح اعلام کرد که اوباما طرح کنگره را امضا خواهد کرد.  این طرح هرگونه توافق نهایی با ایران را به بررسی در کنگره مشروط می کند و احتمالا به کنگره نیز اجازه می دهد آن را رد و یا تایید کند.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز سه شنبه به این طرح رای مثبت داد. این طرح خواستار بررسی توافق نهایی با ایران در یک فرصت ۳۰ روزه می شود و از رئیس جمهوری آمریکا می خواهد که هر ۹۰ روز گواهی دهد که ایران به تعهداتش عمل می کند. این طرح می گوید تحریم های کنگره در صورت تخلف ایران فورا بر می گردد.

اوباما و دیگر دولتمردان آمریکایی تا روز سه‌شنبه مدام تأکید می‌کردند که این طرح را وتو می‌کنند اما ناگهان صحنه عوض شد و سخنان یکساله کاخ سفید از وتو به امضای طرح ختم شد.

 

 


فرانک والتر اشتانمایر، وزیر امورخارجه آلمان روز سه شنبه گفت او شخصا از برخی از سناتورها خواسته بود که مانعی در مذاکرات با ایران بوجود نیاورند.

وی همچنین در مورد برداشتن ممنوعیت روسیه برای صدور سیستم پدافند هوایی اس-۳۰۰ به ایران گفت هنوز خیلی زود است که به ایران «پاداش» داده شود.[!]

 


 

سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به مصوبه اخیر کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و امضای اوباما بر آن گفت که این مصوبه به مسایل داخلی آمریکا ارتباط دارد در حالیکه "ما با دولت آمریکا مشغول مذاکره هستیم."

خانم مرضیه افخم افزود: «در مذاکرات و توافق جامع احتمالی، با دولت‌ها سر و کار داریم و هر تعهدی بر عهده دولت‌هاست و در رابطه با آمریکا هم، با دولت این کشور طرف هستیم.»

دکتر ظریف نیز در مصاحبه با ایرنا احتمال دستیابی به توافق و نگارش متن نهایی را ممکن ولی مشکل دانست: «من احساس می‌کنم در صورتی که غربی‌ها بپذیرند که فشار و توافق با هم جمع نمی‌شود، فکر می کنم رسیدن به توافق دشوار نیست... نگارش توافق نهایی کار بسیار سختی است به خصوص وقتی قرار است نگارش بین شش کشور در یک سو و یک کشور در سوی دیگر باشد اما من اعتقاد دارم که با اراده سیاسی، این کار شدنی است.»

اما پیام اصلی ایران را حجت الاسلام روحانی روز گذشته به طرف مقابل داد و گفت: «دنیا و گروه 1+5 ، مجلس نمایندگان آمریکا، سنا، رئیس جمهور و دولت آمریکا و همه بدانند در این توافق اگر پایان تحریم نباشد، توافقی نخواهد بود.»

   
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی