Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12036702
بسیج دانشجویی و جامعه اسلامی دانشگاه اعلام کردند:


تشکل های دانشجویی و ولایت مدار دانشگاه یزد ، در برهه کنونی بر خود لازم می بینند مواضع انقلابی و صریح خود را ، ذیل مباحثی از جمله بیانیه هسته ای در لوزان سوئیس ، زاویه نگاه صدا وسیما به این بیانیه و همچنین سفر اردوغان به کشور مان در چند بند بیان نمایند.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، بسیج دانشجویی و جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد در پی صدور بیانیه ی لوزان و حواشی آن بیانیه ی مشترکی صادر کردند که مشروح آن در زیر آمده است:

1-در جریان بیانیه قرائت شده توسط وزیر خارجه کشورمان و حواشی بعد از آن ، بازهم شاهد عهدشکنی ، حیله گری ، توهین های گستاخانه و انتشار متن بیانیه ای غیر از بیانیه دکتر ظریف ، همانند آنچه در توافق ژنو اتفاق  افتاد ، هستیم. این موارد پی درپی که بر بی اعتمادی بیشتر به آمریکا تاثیرگذار بوده است باید باعث بیدارتر شدن وهشیارتر عمل کردن تیم دیپلماسی شود. متأسفانه شاهدیم حتی در متن منتشر شده توسط وزارت خارجه ایران پس از نشست لوزان، از توافقنامه ژنو هم عقب نشینی کرده ایم و خطوط قرمز بیشتری را زیر پاگذاشته و پس از آن هم سناریوی شکست خورده ی هزینه کردن از امام خامنه ای(مدظله) را در پیش گرفته ایم. ما دانشجویان انقلابی، چند نمونه از نگرانی های خود در این مورد را به عرض ملت همیشه در صحنه می رسانیم:

اولاً) متاسفانه با گذشت چند دقیقه از انتشار بیانیه ی لوزان از طرف ایران، امریکا بیانیه ای صادر می کند که برخلاف بیانیه ایران با وجود کلیات ، ریزترین مسائل هسته ای کشورمان را نیز دربرمی گیرد ؛ حال چطور می شود با وجود دو متن و دو تفسیر از برنامه هسته ای ایران، به آمریکا ، این تروریست بالذات ، اعتماد کرد و امیدی به توافق خوب وغیرقابل تفسیر داشت؟ اساساً در کدام تجربه و توافقنامه ، آمریکایی ها به ملت مسلمان ایران احترام گذاشته اند که انتظار رعایت اخلاق سیاسی در این بیانیه و توافق های احتمالی را داشته باشیم؟

ثانیاً) بیانیه ای را که در آن بازگشت پذیری وجود دارد و طرف مقابل هر زمان که نفسش به او دستور داد، بتواند اندک تحریم های تعلیق شده خود را برگرداند ، واقعاً می توان دستاورد ملی تلقی کرد؟ این در حالی است که تعهدات ایران به لحاظ فنی ، یا برگشت پذیر نیستند و یا درصورت برگشت پذیر بودن ، وقت گیر ورهزینه بر ، خواهند بود. آیا اطلاعات فروان داده شده به کسانی که هنوز دستشان به خون شهدای هسته ای آلوده است ، قابل برگشت می باشد؟ آیا اطلاعاتی که نمایندگان دولت استکباری آمریکا بر طبق پذیرش غیرقانونی پروتکل الحاقی از مکان های نظامی و علمی ما خارج میکنند ، جبران پذیر است؟ آیا ده­هزار کیلو گرم اورانیوم غنی شده با غنای 5، 7 و 12درصد و دویست کیلو­گرم اورانیوم با غنای 20 درصد ، که به نابودی کشیده شده اند ، قابل برگشت هستند؟ چه کسی هزینه های فراوان این نابودی را به جیب مردم برمی­گرداند؟ آیا بازطراحی سایت اراک و تغییر کاربری فردو ، پرهزینه و غیر­منطقی نیست؟

ثالثاً) بیانیه ای که در آن حق بازرسی در هرزمان و هرمکان باشد ، واقعا دردناک است ودردناک­تر از آن، اینکه نماینده دولت اعلام می­کند تا طی شدن روند تصویب پروتکل الحاقی در مجلس ، که بی شباهت به کاپیتولاسیون نیست ، دولت به صورت داوطلبانه این پروتکل رااجرا میکند، این یعنی انجام عملی ناشیانه وخلاف قانون اساسی که در نتیجه دیپلماسی ضعیف دولت بوجود آمده است. این پروتکل یعنی جنایتکاران وحشی و تروریست های جهانی ، هر زمان که بخواهند می توانند به طور سرزده ، از هر محیط علمی و نظامی ، اعم از آزمایشگاه های کشور تا پادگان ها و محل های ساخت سلاح هایی چون اسلحه سبک تا موشک و تانک را ، بازرسی کنند! وآیا این واقعا تحقیر و ذلت ملت غیور، عزت مند ، سلحشور و شجاع ایران نیست؟؟ حال باید از تیم مذاکره کننده پرسید که پس از آگاه شدن این ملت از این عقب نشینی های غیرمنطقی ، چگونه می­خواهید پاسخ مردم و شهدا را بدهید؟

رابعاً) جای بیان خدعه های آمریکایی و همچنین نواقص و عدم رعایت خطوط قرمز بیانیه ی لوزان در این سطور کم است ؛ اما در این بند پایانی جهت موفقیت تیم مذاکره کننده در مذاکرات هسته ای ، تعدادی از خطوط قرمز نظام را باری دیگر برایتان بیان کنیم:نیاز علمی و عملی کشور به 190 هزار سو برای غنی سازی ، لغو (نه تعلیق وتعابیر قابل تفسیر دیگر) تمامی تحریم ها باید جزء مذاکره باشد نه نتیجه آن ، امکان گسترش و ارتقای دانش و صنعت هسته ای ، دو مرحله ای نشدن توافق به معنای عدم تفکیک کلیات از جزئیات ، شفاف و غیر قابل تفسیر بودن توافق­نامه ، برگشت پذیر بودن تهعدات و تصمیمات ایران ، به رسمیت شناختن حق غنی سازی و.... . ودر آخر این بند اعلام می­داریم ما از وقایع اتفاق افتاده و پیش رو نگرانیم و در عین حال که به دولت اطمینان داریم ، نسبت به آمریکا به شدت بدبین هستیم و دلواپس از پشت ضربه زدن توسط دشمن ، همانند مذاکرات اوایل انقلاب در توافق الجزایر و همچنین مذاکرات و توافقنامه هسته ای سعدآباد ، هستیم.

2- نقد بیانیه هسته ای در لوزان توسط خود اعضای وزارت خارجه و بعضاً خود تیم مذاکره کننده ، از دیگر فعالیت­های خنده آور و دولتی مآبانه صدا وسیما در روزهای اخیر می باشد و جای سوال از جناب آقای سرافراز دارد که پس کسانی که از نواقص این بیانیه گلایه مند هستند و می خواهند نقد دلسوزانه خود را تقدیم دولت و ملت سرافرازمان کنند تا در مورد این بیانیه شفاف سازی لازم انجام شود در کدام قسمت دستگاه رسانه ملی جای دارند؟؟ آقای سرافزار ، شما مسئول بزک کردن احزاب سیاسی و دولتی ها نسیتید ، بلکه شما مسئول آگاهی بخشی و شفاف سازی و نقد منصفانه و نه یک طرفانه در صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشید.

3-در مورد سفر اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه ، باید عرض کنیم که ما از رئیس جمهور خود ، توقع حفظ عزت و صیانت از غرور و منافع ملی را داریم و حال جای سوال از آقای روحانی دارد که چرا از اردوغانی که گستاخانه و غیرمسئولانه در مورد کشور ما اظهار نظراتی نابجا انجام داد تا به رسم معرفت به اربابان مستکبر خود خوش خدمتی کرده باشد؛  دعوت خود را پس نگرفته اند ، اما اردوغان باید بداند که اینها برایش گران تمام خواهد شد و از همین جا اعلام می داریم که آقای روحانی به خاطر این دعوت ناپسند خود از ملت غیور ایران عذر خواهی کند و بگوید آیا این سفر ارزش زیر پا گذاشتن عزت و استقلال کشور را در صحنه ی سیاسی داشت؟؟

4-و اما در مورد رعایت خطوط قرمز نظام در دانشگاه یزد اعلام می نماییم ، تبدیل شدن دانشگاه به باشگاه سیاسی و مانور پیاده نظام های فتنه در نشریات و جلسات دانشگاهی برای فراموش شدن جرم نابخشودنی فتنه 88 را تحمل نمی­کنیم . اخیرا نیز نامه های تسلیت رئیس دانشگاه یزد ، جناب دکتراولیاء ، در مورد فوت دختر و همسر آیت الله خاتمی ، باعث نگرانی ما از فاصله گرفتن ایشان از خط انقلاب و اعتدال شده است. البته باید عرض نمودکه نفس تسلیت گفتن به خانواده عزادار که باعث تسلی خاطرشان شود عملی پسندیده و اسلامی است ؛ اما آوردن نام یک فتنه گر ممنوع التصویر و همچنین تمجید و تاییدش با الفاظی مثل "استاد فاضل و متخلق" و "فرزند فاضل و متعهد امام راحل" به او، چه برداشتی جز مرزبندی نکردن با خطوط قرمز نظام می­توان داشت. حال آن که ، رهبر انقلاب نیز پس از فوت این دو بزرگوار ، در دو پیام جداگانه ، به فرد مذکور اعتنایی نکرده کرده و مخاطب دیگری را برگزیدند . امید است پس از این ، شاهد حرکات ساختارشکنانه در دانشگاه نباشیم چرا که تحمل چنین وضعیتی برای انقلابیون بسیار سنگین است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی