Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12054615
هاآرتص گزارش داد:


به هر حال اکنون بازی سیاسی بزرگی در منطقه شکل گرفته است ولی باید گفت این ایران است که هر روز اعتبار زیادی را کسب می کند و این ترکیه است که به حاشیه رفته است.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از جام نیوز، روزنامه صهیونیستی هاآرتص (haaretz) در مطلبی با عنوان "اردوغان در ایران، او در تمامی مراسم های عروسی خاورمیانه می رقصد" نوشت: «اکنون رئیس جمهور ترکیه اردوغان و همتای او حسن روحانی دیدار گرمی را در روز سه شنبه داشتند. کنفرانس خبری آنها نیز به خوبی برنامه ریزی شده بود و به کسی نیز اجازه سوال پرسیدن داده نشده بود.»

این روزنامه در ادامه به صحبت های ادوغان اشاره کرد و نوشت: «رئیس جمهور ترکیه در مورد مسائل عراق و سوریه اعلام کرد که ما نیازمند دخالت دراین کشور ها هستیم تا از قتل عام جلوگیری کنیم این در حالی است که دخالت ترکیه در یمن علیه ائتلاف ایران بوده و آنها خواهان بیرون کردن حوثی ها می باشند. این تنها اختلاف ایران و ترکیه نیست و آنها حتی در مورد نفوذ کشورشان در منطقه باهم اختلاف دارند و حدود 65 نماینده مجلس ایران خواهان لغو سفر او به ایران بوده اند.»

این روزنامه در ادامه نوشت: «این دو کشور منافع مشترک زیادی نیز دارند و تبادلات بین ایران و ترکیه اکنون حدود 14 میلیارد دلار ارزش دارد و ترکیه یکی از اصلی ترین مصرف کنندگان انرژی های ایران است. ترکیه یکی از اصلی ترین متحدان و شرکای تجاری عربستان نیز هست و ترکیه و عربستان در بسیاری از موارد باهم رابطه سیاسی خوبی دارند.»

هاآرتص در ادامه افزود:« اکنون یک بار دیگر ترکیه در تلاش است تا در مراسم عروسی کشوری دیگر در خاورمیانه برقصد و باید گفت سیاست خارجه ترکیه تاکنون به خاطر شعار هایی که مقامات این کشور می دهند رنج برده است. از شعارهای ترکیه می توان به قطع روابط با اسرائیل، عدم دخالت در سوریه، اختلافات با مصر، بهم خوردن روابط با عربستان، مقابله با آمریکا بر سر داعش برشمرد.

اکنون مقاله نویسان سیاسی در ترکیه با عجله دست به قلم شده اند و نوشته اند که ایران می توان نقش مفیدی را در منطقه بازی کند. به هر حال اکنون بازی سیاسی بزرگی در منطقه شکل گرفته است ولی باید گفت این ایران است که هر روز اعتبار زیادی را کسب می کند و این ترکیه است که به حاشیه رفته است.»

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی