Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12063958


معاون مشارو امنیت ملی دولت آمریکا می‌گوید که بر اساس پرتکول الحاقی که ایران به آن خواهد پیوست، اگر آمریکا به فعالیت هسته‌ای در پایگاه‌های نظامی ایران مشکوک شود، با مجوز آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد آن پایگاه خواهد شد.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از خبرگزاری فارس، «بن رودز» معاون مشارو امنیت ملی دولت آمریکا می‌گوید که بر اساس پروتکل الحاقی که ایران به آن خواهد پیوست، اگر آمریکا به فعالیت هسته‌ای در پایگاه‌های نظامی ایران مشکوک شود، با مجوز آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد آن پایگاه خواهد شد.

رودز که برای بررسی توافق لوزان با شبکه 2 تلویزیون رژیم صهیونیستی مصاحبه می‌کرد، به انتقادهای موجود علیه این توافق پرداخت و ضمن رد گفته‌های نتانیاهو گفت:‌ «توافق این‌بار به گونه‌ای بود که اهداف اصلی آمریکا را محقق می‌کند.»

وی افزود:‌ «ما معتقدایم که این بهترین توافقی است که می‌توانست از مذاکرات منتج شود.»

مشاور «سوزان رایس» در ادامه به خواسته‌های برخی تندروها از دولت آمریکا برای ترک میز مذاکرات پرداخت و گفت که آمریکا در این صورت، توان خود برای رهبری دنیا را در معرض مصالحه قرار می‌داد.

بن رودز با اشاره به مواضع مداوم ایرانیان در خصوص لزوم نابودی اسرائیل گفت که ایران پس از این توافق هسته‌ای احتمالی هم قصد تبدیل به کشور خوب در خاورمیانه را ندارد.

رودز ادعاهای مقامات اسرائیل در خصوص عدم گنجانده شدن بازرسی سرزده در توافق لوزان را هم رد کرد و گفت که بر اساس مفاد توافقنامه طرفین، بازرسان آژانس خواهند توانست «هرموقع که بخواهند از هر مکانی دیدار کنند.»

وی در خصوص مکان‌های مورد بازدید بر اساس این بازرسی سرزده گفت که تأُسیسات هسته‌ای، اولین مکان‌ها خواهند بود.

رودز در خصوص دیگر اماکن مورد بازدید گفت: «مثلاً اگر به یک مکانی مشکوک شویم و آن مکان یک پایگاه نظامی باشد، به مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مراجعه می‌کنیم و مجوز بازرسی آن پایگاه را اخذ می‌کنیم و این نوع بازرسی بر اساس پروتکل الحاقی‌ای انجام می‌شود که ایران به آن خواهد پیوست.»
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی