Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12231344
جوان مسلمان اروپایی؛


انتشار نظر سنجی های بین المللی حاکی نشانه هایی از جو سنگین اسلام هراسی روی مسلمانان اروپایی دارد.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از  جام نیوز؛ چرخه باطل اسلام هراسی و برخورد های تند و خشن با مسلمانان همچون چتری بر روابط مسلمانان اروپا با دیگر مذاهب، سایه افکنده تا جایی که طبق آخرین نظر سنجی صورت گرفته توسط خبرگزاری اسکای، 58 درصد از مردم انگلیس معتقدند همسایگان مسلمان آنها به اندازه کافی برای کشورشان تلاش نکرده اند و برای جلوگیری از افراطی شدن فرزندان خود کوشش نمی کنند.

اگر خوب به اوضاع کشورهای اروپایی و وضعیت مسلمانان آنها دقت کنید می بینید چرخه مرموز و سیاهی تشکیل شده که شاید بتوان گفت در مرحله نخست فیلم هایی ساخته می شود که خلاصه مضمون آن اسلام هراسی و مسلمان هراسی است. و مخاطب وقتی تمام اتفاقات تروریستی آن فیلم را ناشی از یک مسلمان می بینند ذهنیتش پذیرای هرگونه خبر و تحلیلی که در آن یک مسلمان را عامل اصلی یک عملیات تروریستی معرفی کند می شود. از قضا در همان ایام یا یکی دو سال بعد اتفاقی می افتد که بنگاه های خبرپراکنی آن وقایع را طوری جلوه می دهند که مقصر تمام عیار آن مسلمانان معرفی می شوند. ذهنیت آماده یک مخاطب ساده هیچگاه اجازه تحلیل و حتی شک درمورد اخبار رسانه ها را به او نمی دهد و همین مسأله باعث می شود آنچه رسانه ها به دنبالش هستند مقبول واقع شود.

این اتفاق تروریستی، فیلم ها و جو سازی های دیگری را هم به دنبال خواهد داشت. به گونه ای که اگر یک مسلمان در خیابان دیده شود اولین ذهنیتی که سراغ دیگران می آید این است که "این فرد یک تروریست است". شواهد زیادی برای این قضیه وجود دارد از جمله اینکه چند مدت پیش در اخبار داشتیم که یک شهروند مسلمان اروپایی  درحالی که مثل بقیه مردم در یک ایستگاه مترو منتظر قطار شهری بوده توسط یک شهروند دیگر به زیر قطار انداخته می شود؛ وقتی علت این قتل را از وی جویا شدند مدعی شده که "او یک مسلمان بود و من کشورم را از شرّ یک تروریست نجات دادم".

 

دیوارنویسی های اسلام ستیزانه در ساختمان های مربوط به مسلمانان آمریکا

دیوارنویسی های اسلام ستیزانه در ساختمان های مربوط به مسلمانان آمریکا

 

مرحله بعد را شاید بتوان تصویب قانون هایی علیه مسلمانان دانست که دست حکومت را برای  انواع برخوردهای تند و خشن و ایجاد محدودیت ها علیه مسلمانان باز می کند. محدودیت هایی که مسلمانان را مجبور به واکنش های احتمالی کند تا ادعای مورد نظر با قاطعیت اثبات شود. با این تفاوت که نتیجه آن یک اتفاق نیست بلکه یک واقعه تروریستی از پیش برنامه ریزی شده است که یک مسلمان به انجام آن هدایت می شود.

 

درواقع می توان گفت این چرخه شامل مراحل جنگ روانی، یک اتفاق تروریستی، فشار اجتماعی و یک واقعه تروریستی است. در همان نظر سنجی اسکای،  39 درصد از مسلمانان به اسکای گفته اند پلیس و سرویس امنیتی انگلیس یکی از عوامل اصلی رادیکال شدن جوانان مسلمان هستند. (نکته حائز اهمیت این آمار این است که خیلی از مسلمانان اروپا پذیرفته اند که خیلی از جوانان مسلمانان اروپا رادیکالی شده اند و عامل خیلی از وقایع تروریستی هستند که در اینجا درباره علت آن نظر داده اند).

اینکه این چرخه چه اهدافی را می تواند برای غرب تامین کند تقریبا مسأله واضحی است که بسیار به آن پرداخته شده اما شاید بتوان گفت مهمترین آنها این است که اولا موج اسلام گرایی را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد؛ دوما زمینه بسیار مساعدی برای حمله و لشگر کشی به کشورهای مسلمان فراهم می کند؛

تحقیقات میدانی نشان می دهد مسلمانان اروپا جزء قانونمدارترین اقشار این جوامع هستند. حقیقتی که هیچگاه اجازه انتشار نیافته است. اما در مقابل چنان فضای سنگینی علیه مسلمانان وجود دارد که شاید بتوان اولین قربانی این فشار روانی را روح و روان مسلمانانی دانست که در غرب زندگی می کنند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی