Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12872366


با حمایت از تولید داخلی چپاول گران و غارت گران ثروت ملی که جز به فکر منافع خبیث مادی خود به فکر هم‌وطنان و جوانان کشورشان و منافع ملی در عرصه جهانی نیستند و با واردات بی‌رویه و قاچاق کالاهای خارجی به کشور تیشه به ریشه این ملت می‌زنند را حذف می‌کنیم.

یادداشت دانشجوی ایرانی؛ امین اعظمی:امروزه اگر بخواهیم کشورهایی را نام ببریم که محصولات و کالاهایی باکیفیت و مرغوب به دنیا عرضه می‌کنند بدون شک به سه کشور آلمان، ژاپن ایالات‌متحده آمریکا اشاره می‌کنیم، کشورهایی که اکنون از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردارند و تولیدات و محصولاتشان در بازارهای جهانی از اعتبار خاصی برخوردار است.

اما این سه کشور چگونه به این موقعیت ایدئال اقتصادی دست پیدا کردند؟ آمریکایی که در قرن 15 کشف شد و تا سال 1776 مستعمره انگلیس بود چگونه به این پیشرفت در صنعت و اقتصاد دست پیدا کرد؟ آلمان که در جنگ جهانی دوم شکست سختی خورد و پس‌ازآن به زمین سوخته تبدیل‌شده بود و همچنین ژاپن که در جریان جنگ جهانی دوم به کشوری ورشکسته بدل شده بود و بمباران اتمی در دو شهر بزرگ این کشور کمر ژاپن را شکسته بود چطور به این مهم دست یافتند؟ با بررسی تاریخ این سه کشور به موضوع واحدی دست می‌یابیم که بسیار قابل‌تأمل است و در ذیل به آن خواهیم پرداخت:

سیاست ژاپن پس از جنگ عدم واردات محصولات خارجی و تأکید بر تولید داخل بود. آن‌ها با قدرت مبتنی بر همبستگی مردم عزم ملی بازارهای خود را بر روی کالاهای خارجی با فناوری پیشرفته بستند تا برای صنایع نو پای داخلی خطری ایجاد نگردد. مردم ژاپن با تعهد و دلسوزی کامل از این طرح حمایت کردند، آن‌ها تولیدات داخلی را هرچند با قیمت بیشتر و کیفیت پایین‌تر به کالاهای خارجی ترجیح دادند و با ازخودگذشتگی به اقتصاد کشورشان حیات بخشیدند. این مطلب قابل‌توجه است که پس از بمباران هیروشیما و ناکازاکی تقریباً تمام شیشه‌های خانه‌ها و اماکن شکسته بود و حتی اینجا هم مردم زیر بار واردات شیشه از خارج نشدند تا اینکه بعد از چند ماه پس از تولید شیشه در داخل به استفاده از آن پرداختند.

اقتصاد آلمان نیز پس از جنگ جهانی دوم به وضع بسیار وحشتناکی دچار شده بود. آلمان نازی حتی در تأمین کالاهای اساسی و ضروری هم به مشکل خورده بود. کمبود مواد غذایی چنان شدید شده بود که برخی از مردم شروع به کاشت محصولات غذایی برای خود کردند. حمیت مردم آلمان آن‌ها را واداشت تا خود به فکر تأمین مواد غذایی بیافتند و منتظر دیگران نباشند. مردم آلمان با مقاومتی کم‌نظیر، در برابر محصولات و کالاهای بیگانه ایستادند تا پس از چند دهه صبر و شکیبایی به شکوفایی اقتصادی دست یافتند.

و اما آمریکا، ایالات‌متحده با استقلال از بریتانیا در سال 1776 در اقدامی عجیب دست به خود تحریمی زد، آمریکایی که تا قبل از استقلال تقریباً تمام نیازهای اقتصادی‌اش را توسط انگلیس تأمین می‌کرد تجارت خود با انگلستان را منع کرد. مردم آمریکا به‌طور فزاینده‌ای از این طرح حمایت کردند و با عزمی راسخ برای دست‌یابی به این هدف کوشیدند. انقلابیون آمریکا حتی یک کشتی انگلیسی حامل چای را که به آمریکا منتقل می‌شد غرق کردند تا نشان دهند پای حرف خود ایستاده‌اند. مردم آمریکا با وحدت درونی و تحمل مشکلات، در برابر کالاهای بیگانه تاب آوردند و از درون اقتصاد خود را قوی و شکوفا کردند.

نقطه اشتراکی که در بین این سه کشور وجود داشت یا مشاهده شد همبستگی و عزم ملی مردم این ملل بود که با ایستادگی در مقابل محصولات و کالاهای خارجی در آن شرایط سخت و بحرانی در طول سال‌های متمادی، توانستند نقش کلیدی و حیاتی در پیشرفت و رونق اقتصادی خود ایفا کنند. آن‌ها نه‌تنها با شعر بلکه در عمل از محصولات داخلی و تولید ملی حمایت کردند هرچند کالاهای خارجی لوکس‌تر و باکیفیت‌تر بود و یا حتی قیمت آن‌ها از تولیدات داخلی کمتر بود. آن‌ها همچنین با کمبود و عدم وجود برخی از کالاها کنار آمدند و با صبر، ازخودگذشتگی و حمیت ملی از تولیدات داخلی و بومی حمایت کردند. مردم این سه کشور آگاه بوده و می‌دانستند که با این استراتژی است که می‌توانند در آینده‌ای نزدیک در بازارهای جهانی نفوذ کرده نبض آن را در دست‌گیرند و به قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان تبدیل شوند.

هدف از بیان پیشینه‌ی اقتصادی این سه کشور این بود که ما مردم ایران نیز بدون شک نقشی انکارناپذیر و حیاتی در سرنوشت اقتصاد و پیشرفت میهن عزیزمان ایران داریم. ما ملت ایران فارغ از رنگ و نژاد و دین باید بدانیم با حمایت از تولید ملی و با پافشاری بر مصرف کالاهای داخلی است که می‌توانیم احیاگر اقتصاد این سرزمین باشیم. کشوری که آوازه علم و ادب و هنر آن در سراسر دنیا پیچیده به حول و قوه‌ی الهی قطعاً می‌تواند یکه‌تاز عرصه اقتصاد جهانی باشد. ما با اتحاد، همبستگی و عزم ملی بدون تعصب و غرض‌ورزی می‌توانیم میهنمان را به ابرقدرت اقتصادی منطقه و نیز در آینده‌ای نزدیک به قطب اقتصادی جهان برسانیم. از مهم‌ترین و بنیادی‌ترین اصل برای دست‌یابی به این مهم حمایت از تولید ملی و محصولات داخلی است که به دست تک‌تک ما ایرانیان و مهم‌تر ما دانشجویان و قشر جوان میسر خواهد بود.

با حمایت از تولید ملی نه‌تنها از رکود و ورشکستگی تولیدکنندگان داخلی جلوگیری کرده‌ایم بلکه امکان صادرات محصولات داخلی را به سراسر جهان مهیا ساخته‌ایم. امروزه معضل بیکاری جوانان و نبود شغل از دغدغه‌های دولت و خانواده‌های ایرانی است که با حمایت در عمل از کالاهای ایرانی این مشکل قابل‌حل خواهد بود، چراکه با این کار تولیدات داخلی افزایش‌یافته موجب گسترش فرصت‌های شغلی می‌شود. با حمایت از تولید داخلی چپاول گران و غارت گران ثروت ملی که جز به فکر منافع خبیث مادی خود به فکر هم‌وطنان و جوانان کشورشان و منافع ملی در عرصه جهانی نیستند و با واردات بی‌رویه و قاچاق کالاهای خارجی به کشور تیشه به ریشه این ملت می‌زنند را حذف می‌کنیم.

با استفاده و اصرار بر مصرف کالاهای ایرانی شغل خود و نسل فردا تضمین خواهد شد و راه اجتماعی افزایش‌یافته اختلاف طبقاتی به حداقل خود خواهد رسید. البته در این راه دولت و مسئولین نیز باید با جدیت و همت مضاعف مدافع تولیدکنندگان داخلی باشند و از حق مصرف‌کنندگان که مردم فهیم و فرهیخته‌ی ایران عزیز هستند کوتاه نیایند.

اما در آخر باید بدانیم که ما تک‌تک مردم ایران هستیم که باید در کنار شعار و آرمان‌هایمان در عمل از کالاها و تولیدات ملی حمایت کنیم تا ان‌شاءالله به اهدافی که ذکر شد دست پیدا کنیم. ملت ایران ملتی است که در تمام برهه‌های حساس تاریخی از پس مشکلات و سختی‌ها برآمده آگاهی کامل را داشته است.

به امید آنکه ملت سرافرازمان ایران در این راه نیز موفق و پیروز باشد و با سربلندی از پس آن برآید. در زیر قصد داریم به معرفی چند برند ایرانی که از کیفیت درخور مردم ایران برخوردار است نام ببریم.

 

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی