Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12043698
روحانی در نشست‌خبری مشترک با اردوغان:


رئیس‌جمهور گفت: در جلسه امروز با رئیس‌جمهور ترکیه مقرر شد که مناسبات تجاری ایران و ترکیه به ۳۰میلیارد دلار برسد.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران عصر امروز در نشست‌خبری مشترک با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه، با بیان "در خصوص مسائل امنیتی و تروریزم با یکدیگر گفت‌وگو و به تفاهم‌ها و توافقاتی رسیدیم" گفت: خواست دو کشور این است که روابط تجاری دو کشور که در سال گذشته 14میلیارد دلار بوده به مرز 30میلیارد دلار برسد و این هدف را دنبال می‌کنیم.

وی افزود: قرار شد سومین شورای عالی همکاری اقتصادی بین دو کشور در آنکارا در آینده تشکیل شود و مسائل و مباحث مطرح شده را پیگیری کنیم و به توافق برسیم.

روحانی از رئیس‌جمهور و دولت ترکیه به‌دلیل حمایت از مواضع هسته‌ای ایران در مذاکرات با گروه 1+5 قدردانی کرد و اظهار داشت: آقای اردوغان از تفاهم لوزان حمایت کردند و هر دو طرف معتقد بودیم که این تفاهمات می‌تواند بر سطح همکاری‌های ایران و ترکیه به‌لحاظ تجاری و اقتصادی تأثیر مثبتی بگذارد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هر دو طرف در خصوص مسائل منطقه و بی‌ثباتی‌های به وجود آمده هم‌نظر بودند، گفت: هم ما و هم دولت ترکیه معتقد بودیم که ناامنی‌ها و جنگ باید در کل منطقه متوقف شود و با توقف خشونت‌ها شاهد برادری میان کشورهای مسلمان باشیم.

وی ادامه داد: علاوه بر موضوع عراق، سوریه و فلسطین راجع به یمن نیز بحث مفصل‌تری داشتیم و دو طرف نظرات خود را بیان کردیم و نقاط مشترکی داشتیم و معتقد بودیم که باید خونریزی‌ها در یمن متوقف و آتش‌بس کامل برقرار و حملات کشورها به یمن متوقف شود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: معتقد بودیم که پس از برقراری آتش‌بس و ثبات، کمک‌های  انسان‌دوستانه به یمن آغاز شود.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی