Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12091325
برداشتی فرهنگی از سخنان رهبری


هیاهوی مسائل سیاسی این روزهای کشور که غالبا مسئله هسته ای را در بر می گیرد، رهبری معظم انقلاب اسلامی را هرگز از پرداختن به مسائل داخلی از جمله موضوعات فرهنگی غافل نکرده است.

یادداشت «دانشجوی ایرانی»: هیاهوی مسائل سیاسی این روزهای کشور که غالبا مسئله هسته ای را در بر می گیرد، رهبری معظم انقلاب اسلامی را هرگز از پرداختن به مسائل داخلی از جمله موضوعات فرهنگی غافل نکرده است.

درست است که به فرموده خودشان در مسائل هسته ای و بحث مذاکره با آمریکا حقیقتا دغدغه مند هستند، اما با این حال به موضوعات فرهنگی هم نگاه ویژه ای دارند حتی مباحث ریز.

یکی از نکاتی که در دیدار با مداحان مطرح کردند مسئله شیوه عزاداری هیآت مذهبی است. همانطور که شاید مطلع باشید در ایام محرم پارسال، سایتkhamenei.ir استفتاءات مربوط به عزاداری را منتشر کرد که یکی از سوال ها مربوط لخت شدن در عزاداری بود که نظر حضرت آقا بر این بود که در عزاداری و سینه زنی افراد لخت نشوند. ایشان امسال در دیدار با مداحان و در آستانه ولادت با سعادت حضرت زهرا سلام الله علیها تلویحا به این قضیه اشاره کردند و پس از اشاره به نعمت های الهی ای که خداوند متعال به مداحان عنایت کرده فرمودند: « اینکه ما مجلس عزاداری و مدح سیّدالشهدا را - که عظمت او به‌خاطر شهادت است، عظمت او به‌خاطر فداکاری در راه خدا است، عظمت او به‌خاطر گذشت است؛ گذشت از همه چیز، از همه‌ی خواسته‌ها، از همه‌ی مطلوبها - تبدیل کنیم به یک نقطه‌ی سبک، به یک جایی که یک تعدادی جوان لخت بشوند، بپرند هوا، بپرند پایین و ندانند چه میگویند، درست است؟ این شکر این نعمت است که خدا به شما داده؟ این صدای خوش نعمت است؛ این توانایی اداره‌ی مجلس نعمت است؛ اینها چیزهایی است که خدا به همه نداده است، به شما داده؛ باید این نعمتها را شکر بگزارید.( بیانات در دیدار جمعی از مداحان اهل بیت به‌مناسبت ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها)-20/1/94»

این بیان حضرت آقا و این اشاره ایشان، برای آنهایی که ادعای پیروی از ولایت را دارند کافی است که رفتار ها و خط مشی خود و هیات خود را تنظیم کنند چرا که العاقل یکفیه بالاشاره.

این شیوه ای که در اکثر هیات های مذهبی کشور معمول شده شیوهی ناصحیحی است که حضرت آقا تلویحا مذموم دانستند و آن را مخالف قدر دانی از نعمات الهی دانستند. اینجاست که معلوم می شود چه کسانی پیرو واقعی ولایت اند و چه کسانی تنهای ادعای آن را دارند؟ الله أعلم...
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی