Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12002919
در اعتراض به حمایت از عربستان در جنگ یمن


مردم ولایت بلخ در شمال افغانستان با تظاهرات گسترده‌ای به دلیل عدم رسیدگی به سرنوشت ۳۱ مسافر ربوده شده توسط حکومت وحدت ملی در ولایت زابل، و حمایت دولت کابل از تجاوز جنگی عربستان به یمن، خواهان استفعای رئیس‌جمهور این کشور شدند.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از خبرگزاری تسنیم، مردم ولایت بلخ در شمال افغانستان با برپایی تظاهراتی گسترده در مرکز این ولایت علیه موضع حکومت وحدت ملی افغانستان از حمایت تجاوز جنگی عربستان به یمن و عدم رسیدگی به سرنوشت 31 مسافر ربوده شده در ولایت زابل، خواهان استعفای «محمد اشرف‌غنی» رئیس‌جمهور افغانستان شدند.

در این تظاهرات گسترده، مردم ولایت بلخ از حکومت وحدت ملی خواستند از بی‌توجهی به سرنوشت 31 مسافر ربوده شده در زابل افغانستان دست برداشته و هرچه سریع‌تر وضعیت این افراد را مشخص نماید.

مردم ولایت بلخ در ادامه اعتراضات خود موضع‌گیری اخیر محمد اشرف‌غنی رئیس‌جمهور افغانستان در حمایت از تجاوز جنگی عربستان و هم‌پیمانان ریاض به یمن  را محکوم کردند.

به باور تظاهرات‌کنندگان افغان، هرگونه تصمیم و حمایت اشرف‌غنی از تجاوز جنگی عربستان به یمن نتیجه خودمحوری و دیدگاه شخصی اشرف‌غنی بوده و مردم افغانستان برائت خود را از این موضوع اعلام کرده‌اند.

«عباس ابراهیم زاده» نماینده مردم بلخ در پارلمان افغانستان با حضور در این تظاهرات و محکوم کردن حمایت اشرف‌غنی از تجاوز نظامی عربستان به یمن گفت: مردم افغانستان در کنار مسلمانان یمن و سایر مظلومان جهان خواهند ایستاد.

وی در خصوص 31 مسافر روبده شده افزود: از حکومت وحدت ملی افغانستان می‌خواهیم تا هرچه سریع‌تر زمینه آزادی مسافران را فراهم سازد.

ابراهیم‌زاده تصریح کرد: اگر دولت به خواسته‌های مردم توجه نکند، دامنه اعتراضات در سراسر افغانستان گسترش می‌یابد و مردم زمینه سقوط و استعفای سران حکومت را فراهم خواهند ساخت.

«ابراهیم خیراندیش» رئیس شورای ولایتی بلخ نیز با حضور در جمع معترضان اظهار داشت: برخی شبکه‌های وابسته به خارج از افغانستان در تلاش هستند تا با نفاق و فتنه‌انگیزی میان مردم و اقوام مختلف این کشور، آتش جنگ‌های داخلی را شعله‌ور سازند.

خیراندیش از حکومت افغانستان خواست تا جلوی هرگونه اقدامی را در جهت گسترش هراس‌افکنی و دامن زدن به جنگ‌های داخلی را بگیرد.

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی