Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 14316779
عراقچی:


عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: البته موضوع فعالیت‌های موشکی ایران تحت ماده 41 و فصل هفتم منشور سازمان ملل نیست و فقط یک درخواست است و از نظر حقوقی الزام آور نخواهد بود.

سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در گفت‌وگو با خبر نیمروزی شبکه یک صدا و سیما، گفت: قطعنامه امروز شورای امنیت 12 بند مقدماتی، 30 بند اجرایی، یک زمینه که جمع بندی اقدام مشترک یا همان توافق وین است و یک نامه کشورهای 1+5 با هفت بند را شامل می شود که نزدیک به 170 صفحه خواهد بود.

وی افزود:‌ مهمترین ویژگی این قطعنامه این است که برخلاف 6 قطعنامه قبلی شورای امنیت علیه ایران دیگر طبق فصل هفتم منشور سازمان ملل نخواهد بود که موضوع هسته‌ای کشورمان تهدید علیه جامعه بین‌الملل شناخته شود.
عراقچی ادامه داد: در قطعنامه جدید شورای امنیت کلیت قطعنامه‌های قبلی علیه ایران درباره منشور سازمان ملل خارج می‌شود و فقط به ماده 25 این منشور اشاره خواهد شد.

قطعنامه امروز سازمان ملل تحت فصل 41 منشور نیست

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران گفت: کلیت قطعنامه امروز سازمان ملل تحت فصل 41 منشور نیست و این شورا برنامه هسته‌ای کشورمان را تهدید نمی‌داند.
وی ادامه داد: این قطعنامه تحول اساسی در روابط ایران و شورای امنیت با این قطعنامه به وجود می‌آورد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما عراقچی افزود: دومین ویژگی قطعنامه امروز این است که در آن نقشه راهی تعریف می‌شود که همه تحریم‌ها برداشته خواهد شد و قطعنامه‌های سابق نیز با صدور یک قطعنامه برداشته می‌شود و این اولین و آخرین قطعنامه شورای امنیت خواهد بود و جز در خصوص نقض آشکار توافق شورای امنیت دخالتی در زمینه مسائل هسته‌ای کشورمان نخواهد داشت.

شورای امنیت برنامه غنی سازی کشورمان را تایید می‌کند

معاون وزیر امور خارجه به سومین مشخصه این قطعنامه اشاره کرد و افزود: توافق وین یا همان برنامه جامع اقدام مشترک زمینه این توافق می‌شود و مورد تایید شورای امنیت قرار خواهد گرفت و این شورا برنامه غنی سازی کشورمان را تایید می‌کند که در تاریخ این شورا بی سابقه است که برنامه غنی سازی به عنوان امر خطیر مورد تایید قرار گیرد.
عراقچی گفت: ‌اهمیت بیشتر این قطعنامه در این است که قطعنامه‌های قبلی را که توقف بی درنگ فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان را مورد تاکید قرار داده بود، ملغی می‌کند و این نیز امری بی‌سابقه است.
وی افزود: اقدام بعدی قطعنامه شورای امنیت لغو یکجای 6 قطعنامه گذشته آن است که این نیز بی سابقه است، چرا که ما دیگر حالت تعلیق، ‌لغو و برنامه‌های یک دوره‌ای نداریم بلکه همه 6 قطعنامه لغو خواهد شد.
عراقچی گفت: البته تاریخ اثر گذاری این قطعنامه پس از اجرایی شدن توافق خواهد بود.

رژیم تحریم دیگر به رسمیت شناخته نمی‌شود

وی افزود:‌ نکته بعدی حائز اهمیت این است که رژیم تحریم دیگر به رسمیت شناخته نمی‌شود و کمیته تحریم وجود نخواهد داشت و فقط چند محدودیت وجود خواهد داشت که در دوره‌های زمانی مشخص لغو خواهند شد.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان گفت: این محدودیت‌ها شامل کالاهای دو منظوره که در صنعت نظامی و هسته‌ای وجود دارد، تسلیحات و ممنوعیت فعالیت موشکی است.
عراقچی افزود: در گذشته فروش کالاهای دو منظوره به طور کامل ممنوع بود، اما با قطعنامه امروز شورای امنیت،‌ کانال‌هایی برای خرید این کالاها مشخص می‌شود و در زمینه تسلیحات نظامی نیز در گذشته خرید و فروش آنها به طور کامل ممنوع بود، اما اکنون محدودیتی پنج ساله در نظر گرفته می‌شود تا از طریق کسب مجوز مورد به مورد از طریق شورای امنیت این اقدام صورت گیرد.

برنامه فعالیت موشکی ایران تحت ماده 41 و فصل هفتم نیست 

وی در زمینه ممنوعیت فعالیت‌های موشکی نیز گفت: بر اساس آخرین قطعنامه‌ای که علیه کشورمان صادر شد که همان قطعنامه 1929 است بر اساس بند 9 این قطعنامه فعالیت‌های موشکی به طور کامل ممنوع بود و اجازه می‌داد تا کشورها علیه ما متوسل به زور شوند، اما شورای امنیت در این قطعنامه از ایران می‌خواهد تا فعالیت‌های موشکی که طراحی حمل کلاهک هسته‌ای را دارند انجام ندهد که ما در این زمینه هیچگونه برنامه‌ای نداریم.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: البته این موضوع تحت ماده 41 و فصل هفتم منشور سازمان ملل نیست و فقط یک درخواست است و از نظر حقوقی الزام آور نخواهد بود.
عراقچی با بیان اینکه قطعنامه امروز سازمان ملل در مقایسه با گذشته شاخص و بارز است، افزود: این قطعنامه با همه محدودیت‌هایش به طور کامل بین توافق و قطعنامه مرزبندی دارد و نقض ایران نقض توافق به حساب نمی‌آید.

برجام یکی از پیچیده‌ترین توافقات حقوقی - فنی - سیاسی در تمام تاریخ مذاکرات بین‌الملل است

وی گفت: این قطعنامه هیچ یک از سیاست‌های ما را در منطقه و در زمینه دفاعی تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. برجام 159 صفحه‌ای با 5 ضمیمه، یکی از پیچیده‌ترین توافقات حقوقی - فنی - سیاسی در تمام تاریخ مذاکرات بین‌الملل است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی