Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 14588023


مسئول مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت گفت: بخش عمده ای از منابع قرض الحسنه در شرایطی نابرابر به کارکنانشان وام داده می شود و بخشی نیز با سودهای بالا وام داده می شود و به صورت قرض الحسنه تخصیص پیدا نمی کند. در مقابل جوانان برای گرفتن یک وام 3 میلیونی ازدواج با هزاران مشکل مواجهند.

به گزارش دانشجوی ایرانی، محمد امینی‌رعیا مسئول مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ، با ارائه آماری از وضعیت ازدواج در بین جوانان و دانشگاهیان گفت: آمار ازدواج طی سالهای اخیر از حدود 900 هزار ازدواج به 720 هزار کاهش یافته است. این آماری نگران کننده برای فرهنگ کشور است که البته هم ریشه فرهنگی و هم ریشه اقتصادی دارد. همچنین طبق آمار به روز شده سرشماری نفوس و مسکن 4 میلیون دختر و پسر بالای 28 سال داریم که هنوز ازدواج نکرده اند.

وی افزود: جوانان در سن ازدواج را می توانیم به دو دسته تقسیم کنیم. یک دسته کسانی هستند که مایل به ازدواج نیستند؛ عدم تمایل این دسته از جوانان به ازدواج ریشه در مسائل فرهنگی دارد و لذا برای ایجاد تمایل در این دسته باید فواید ازدواج و آثار آن در فرد و جامعه و ارجحیت تاهل نسبت به تجرد فرهنگ سازی شود. دسته دوم کسانی هستند که تمایل به ازدواج دارند و آن را مفید و لازم می ‌دانند اما شرایط آن را ندارند. مهمترین مشکل این دسته از جوانان مسائل اقتصادی است که باید حل شود.

امینی‌رعیا اشتغال، مسکن و سرمایه اولیه سه مسئله اصلی و مانع مهم اقتصادی بر سر راه جوانانی عنوان می کند، و اظهار می کند: سرمایه اولیه یعنی یک پسر برای برگزاری مراسم و تهیه وسایل لازم و مورد نیاز، به پول نیاز دارد. البته مسکن نیز خود را در این قسمت نشان می دهد و یک پسر باید مبلغی را هم برای تهیه مسکن که عمدتا رهن و اجاره است کنار بگذارد. یک دختر هم باید به کمک خانواده خود جهیزیه تهیه کند.

این دانشجوی دکتری تصریح کرد: طبق محاسباتی که داشتیم حداقل هزینه یک پسر و یک دختر برای این امور 20 میلیون تومان است. البته رسومات غلط هم بعضا باعث شده است این هزینه بسیار فراتر از این برود که آن نیز باید کنار گذاشته شود و خانواده ها سخت گیری های بی مورد که باعث تاخیر ازدواج جوانان شده است را کنار بگذارند.

مسئول مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در ادامه به مشکلات اختصاص وام به جونان اشاره می کند، و می گوید: از وظیفه خانواده ها که بگذریم، حاکمیت هم طبق اصل 44 قانون اساسی وظیفه فراهم کردن شرایط ازدواج را دارد اما متاسفانه تنها اقدام صورت گرفته در این زمینه وام 3 میلیون تومانی است که علاوه بر اینکه پیچ و خم های زیادی دارد و در حال حاضر نیز بیش از 500 هزار نفر برای گرفتن آن در صف هستند، مبلغ این وام بسیار کم است و بعد از گذشت چند سال با وجود تورم های بالا تعدیل نشده است.

امین‌رعیا در همینه زمینه افزود: بنابراین ضروری است تا مبلغ این وام جهت پوشش حداقل نیمی از هزینه های ازدواج جوانان به 10 میلیون تومان افزایش یابد. البته این سیاست تنها بخشی از مشکلات جوانان را در زمینه ازدواج حل می کند اما سیاستی است که در دسترس تر بوده و در کوتاه مدت می تواند جهت کمک به ازدواج جوانان به کار گرفته شود.

وی ادامه داد: در گزارش 931201 مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت این مسئله را مورد بررسی قرار دادیم. این گزارش که در خصوص بهبود وضعیت ازدواج جوانان تهیه شد، در اختیار نمایندگان مجلس نیز قرار گرفته و در حال پیگیری در مجلس است. در این گزارش مطرح شد که بانک ها منابع قرض الحسنه را به خوبی تخصیص نمی دهند و این موجبات مشکل جوانان در امر مهم و راهبردی ازدواج را فراهم کرده است.

این فعال دانشجویی اظهار داشت: بخش عمده ای از منابع قرض الحسنه در شرایطی نابرابر به کارکنانشان وام داده می شود و بخشی نیز با سودهای بالا وام داده می شود و به صورت قرض الحسنه تخصیص پیدا نمی کند. در مقابل جوانان برای گرفتن یک وام 3 میلیونی ازدواج با هزاران مشکل مواجهند. مشکل امروز جوانان در رفع برخی از موانع اقتصادی ازدواج و اشتغالشان به وضوع به دلیل عملکرد نامناسب نظام بانکی است.

وی در ادامه با انتقاد از وضعیت فعلی بانک مرکزی در عدم پاسخگویی گفت: این را بارها ذکر کردیم و از بانک مرکزی درخواست پاسخگویی داشتیم اما بانک مرکزی در این زمینه پاسخگو نبوده است و برخورد مسامحه ای با بانک ها داشته است. ریشه اصلی مشکلات در نظام بانکی، همین عدم توصیه ای بانک مرکزی با بانک ها است. از ریاست این بانک دعوت کردیم تا در دانشگاه حضور یابند و به سوالات در خصوص عملکرد نامناسب نظام بانکی پاسخ دهند اما به دلیل مشغله کاری این دعوت را رد کردند. چندین بار هم نامه زدیم اما جوابی ندادند.

امینی‌رعیا ادامه داد: نظام بانکی باید اصلاح شود و این اصلاح ربطی به پیشاتحریم و میان تحریم و پساتحریم ندارد و یک مسئله درونی اقتصاد ماست. فقط باید عزم آن در مسئولین باشد تا بانک ها در راستای منافع کشور و اقتصاد مقاومتی فعالیت کنند. مسئله ازدواج جوانان یک مسئله بسیار مهم و راهبردی برای کشور است که هم در کاهش مشکلات فرهنگی و فسادهای اخلاقی اثرگذار است و هم در جمعیت. لذا برای این مسئله مهم، همه باید تا آنجا که می توانند تلاش کنند و ما نیز همین را در دستور کار خود قرار دادیم.

وی در پایان نیز گفت: تا آنجا که می توانیم تلاش می کنیم تا مشکلات اقتصادی جوانان اعم از سرمایه اولیه و مسکن و اشتغال حل شود. متصدیان و دستگاه های فرهنگی هم باید فکری برای حل معضلات و موانع فرهنگی ازدواج بکنند.

خبرنامه دانشجویان ایران//
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی