Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 14226409
ظریف در فرودگاه مهرآباد:


وزیر امور خارجه کشورمان گفت:شورای امنیت هفته آینده در قطعنامه‌ای، برنامه هسته‌ای ایران را به رسمیت می‌شناسد.

به گزارش دانشجوی ایرانی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری پس از بازگشت از وین در تهران، ضمن عرض سلام به مقام معظم رهبری،‌ مسئولین و مردم اظهار داشت: مردم ایران با مقاومت و ایستادگی این امکان را برای ما فراهم کردند تا با استعانت از خداوند و با توسل به ائمه (ع) از حقوقشان دفاع کنیم.
 
وی با بیان اینکه ما توانستیم ذره‌ای از دِینمان را به انقلاب و مردم ادا کنیم، گفت: درود و صلوات خود را به امام راحل و شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی و هسته‌ای که نمود مقاومت و ایستادگی مردم بزرگ هستند، می‌فرستم.
 
ظریف بیان کرد: مذاکراتی در 22 ماه گذشته صورت گرفته که دارای ویژگی‌ها و امتیازاتی است که در آینده فرصت بیشتری برای بیان آن خواهد بود، در این مذاکرات ما از شرایطی شروع کردیم که شورای امنیت با قطعنامه‌های ظالمانه، برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای را به عنوان یک نگرانی معرفی کرده بود و از مردم ایران خواسته بود تا از حقوق‌شان دست بکشند.
 
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در شرایطی این مذاکرات به پایان رسید که شورای امنیت در هفته آینده در قطعنامه‌ای برنامه هسته‌ای یک کشور در حال توسعه را به رسمیت می‌شناسد، افزود: این دستاورد با مقاومت و بدون استفاده از حربه فشار و زورگویی بدست آمده است.
 
وی با بیان اینکه با پایان این مذاکرات، سر و صداها و داد و بیدادهای نتانیاهو را می‌شنویم، ادامه داد: مردم توانستند حقوق‌شان را به دنیا بشناسانند و از ادامه یک بحران ساختگی جلوگیری کنند، از این رو نتانیاهو امروز عزا گرفته است.

ظریف ضمن تشکر از صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، عراقچی و تخت‌‌روانچی معاونان وزارت خارجه گفت: بار مذاکرات بر دوش این برادران و همکارانشان بوده است و همچنین باید از اصحاب رسانه که اخبار درست را به گوش و سمع مردم رساندند، تشکر کنم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: این جمع‌بندی در روزهای آینده به تائید شورای امنیت می‌رسد و در آن تمامی خطوط قرمز تعیین شده رهبری و مسئولین به دقت رعایت کرده است.

وی با بیان اینکه ما مذاکرات دشواری را در پیش داشتیم،افزود: مذاکره یعنی داد و ستد و گفت‌وگو و تلاش برای رسیدن به نکات مشترک لذا من فکر می‌کنم در این زمینه توفیق‌های خوبی، خصوصا در زمینه برنامه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها نصیب ما شده است.

ظریف با بیان اینکه ما برنامه هسته‌ای کشورمان را از یک برنامه تقابلی به یک برنامه علمی و اقتصادی تبدیل کردیم، بیان کرد: در سندی که دیروز به تصویب رسید، به سمت تجاری شدن حرکت می‌کنیم، ما در آینده طبق برنامه خودمان با پیشرفته‌ترین ابزارهایی که در اختیار داریم که براساس علم و دانش و فناوری دانشمندان خودمان ایجاد شده است، با استفاده از بهترین دستاوردهای فناوری دنیا به سمت غنی‌سازی تجاری پیش خواهیم رفت.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: ما به سمت برنامه‌های هسته‌ای پیشرفته در بالاترین سطح تکنولوژی پیش خواهیم رفت و همچنین تحریم‌های ظالمانه برداشته خواهد شد، و کلیه تحریم‌های اقتصادی و مالی و بانکی همانطور که مقام معظم رهبری تاکید داشتند در ابتدای توافق رفع می شود.

وی در ادامه افزود: براساس یک روند متناظر اقدامات ما پس از لغو همه تحریم‌ها شروع خواهد شد، اقدامات اجرایی آنها برای رفع تحریم‌ها شروع خواهد شد که شاید این زمان با فاصله 4 ماه از امروز باشد و این مدت بستگی به روند داخلی در آمریکا دارد، شاید به زمانی برسیم که تمامی اقدامات دوطرف به نتیجه برسد و روند اجرایی شروع شود.

ظریف با اشاره به اینکه تمامی این نکات در توافق و یا در برنامه جامع اقدام مشترک مشخص شده است، ادامه داد: این متن در دست ترجمه و بر روی تارنمای وزارت خارجه موجود است که بیش از 100 صفحه است که بر روی هر کلمه آن بحث و گفتگو صورت گرفته است.

وزیر امور خارجه کشورمان بیان کرد: مردم خوب ما با دیدن این ضمائم می‌توانند ببینند که چقدر در این داد و ستد بین‌المللی تلاش شده است، هرکدام از این طرف‌ها دیدگاه‌ها و به قول خودشان خط قرمزهایی برای خودشان داشتند و ما هم دیدگاه‌های خودمان را داشتیم و اگر به این سند نگاه کنید، متوجه می‌شوید دیدگاه‌های ما در این سند منعکس شده است.

وی گفت: لازم می‌دانم از تمام کسانی که در حوزه سیاست خارجی کشور تلاش کردند تشکر کنم، از ابتدای انقلاب کسانی بودند که این میزان توان و قدرت برای این نظام آفریدند و بیش از همه مردم ایستادگی کردند لذا من از تمام دست‌اندرکارانی که درگذشته در مذاکرات بودند و مسئولیت مذاکرات را برعهده داشتند خصوصا آقایان لاریجانی، جلیلی و سایر دوستان سپاسگذاری می‌کنم.

 

ظریف با بیان اینکه همه ما با دیدگاه‌‌ها و گرایش‌های مختلف در یکسو حرکت کردیم، تا حقوق این مردم را تثبیت کنیم، بیان کرد: امیدوارم اکنون با هدایت مقام معظم رهبری و حمایت‌های ریاست جمهوری و مسئولین عالی نظام کشور در شرایطی که به این موفقیت دست پیدا کرده ایم، در سال همدلی و همزبانی در جهت استفاده از این پیشرفت و دستاورد برای رسیدن به اهداف بالاتر و عالی‌تر نظام تلاش کنیم.
 
باشگاه خبرنگاران//رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی