Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12185500
بروجردی در دیدار با مقامات دومای روسیه عنوان کرد


رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به کشتار غیر نظامیان در یمن و تهاجم نظامی به این کشور، بدعت گذاری در تجاوز نظامی به کشورها و بی اعتنایی به معیارهای جهانی را پدیده‌ای خطرناک برای امنیت و ثبات منطقه‌ و جهان برشمرد.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از خبرگزاری فارس، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که به مسکو سفر کرده با «سرگئی ناریشکین» رئیس دومای کشوری، «نیکلای لویچو» معاون دوما و «الکسی پوشکوف» رئیس کمیته بین‌الملل دومای روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدارها که در محل دومای روسیه برگزار شد، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو، حجت الله سوری نماینده سلسله و دلفان و محمد آشوری نماینده بندرعباس و نیز برخی از نمایندگان دومای روسیه حضور داشتند.
بروجردی در دیدار با «سرگئی ناریشکین»، رئیس دومای کشوری روسیه بر لزوم توسعه همکاری‌های پارلمانی بین دو کشور تاکید کرد.
در این دیدار سرگئی ناریشکین با اشاره به اشتراک مواضع روسیه و جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از موضوعات سیاسی منطقه‌ای، تداوم مشورت بین نمایندگان دو ملت در مجالس را در جهت تقویت همکاری‌ها و شناسایی ظرفیت‌های گسترده روابط فیمابین دانست.
رئیس دومای کشوری روسیه، با ابراز خرسندی از روند پیشرفت مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ابراز امیدواری کرد با توافق نهایی، امکان توسعه همکاری‌های اقتصادی روسیه و جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف فراهم شود.

وی در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ اظهار داشت: این مذاکرات بدون شک یک موفقیت محسوب می‌شود و روسیه از آن حمایت کرده و این حمایت را تداوم خواهد داد.
علاء‌الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز با ابراز خرسندی از اینکه اراده سران عالی دو کشور بر توسعه همه جانبه روابط قرار گرفته است، گسترش روابط بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه را در جهت منافع دو کشور و صلح و ثبات منطقه دانست و بررسی راهکارهای تقویت مناسبات در بخش‌های اقتصادی را خواستار شد.
بروجردی افزایش همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه را بسیار با اهمیت توصیف و ابراز امیدواری کرد: این همکاری‌ها منجر به توقف و خشکاندن ریشه‌های تروریسم و افراط گرایی شود.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شکست‌های پی در پی داعش در عراق را تحولی مثبت در روند مقابله با این پدیده شوم ارزیابی کرد و ضرورت مقابله جدی با این پدیده را  مورد تاکید قرار داد.
بروجردی در دیدار با نیکلای لویچف معاون دومای کشوری روسیه و رئیس گروه دوستی پارلمانی دو کشور نیز همکاری‌های پارلمانی فیمابین را مورد مذاکره قرار داد.

وی با اشاره به تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، اعمال استانداردهای دوگانه توسط برخی قدرت‌های جهانی در بحران‌های سیاسی مختلف را در جهت تضعیف ساختارهای حقوقی جهانی برشمرد و رایزنی‌های مستمر بین مقامات اجرایی و پارلمانی کشورها را کمک موثری به یافتن راه‌حل‌های مناسب برای بحران‌های منطقه‌ای عنوان کرد.
بروجردی با اشاره به کشتار غیر نظامیان در یمن و تجاوز صریح نظامی به این کشور، بدعت گذاری در تجاوز نظامی توسط کشورها با بی اعتنایی به معیارهای جهانی را پدیده‌ای خطرناک برای امنیت و ثبات منطقه‌ای و جهانی ذکر کرد.
لویچف در این دیدار گسترش همکاری‌ها بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه را در نتیجه اراده و تمایل سران و دیگر مقامات ارشد دو کشور دانست و سفر اخیر نماینده ویژه مقام معظم رهبری و دیدار وی با رئیس جمهور روسیه را حائز اهمیت برشمرد.
وی دیدگاه مثبت دومای روسیه نسبت به توسعه روابط با ایران را مورد اشاره قرارداد و برگزاری نشست‌های متعدد با مقامات اجرایی کشور در این زمینه را با هدف کمک به تسهیل روابط و گسترش آن ارزیابی کرد.
معاون دومای روسیه اجرای طرح‌های اقتصادی و اسناد امضاء شده در این خصوص را خواستار شد و ابراز امیدواری کرد که به موازات روابط سیاسی در سطح عالی بین دو کشور، روابط اقتصادی نیز وارد مرحله جدیدی شود.
بروجردی همچنین در دیدار با آلکسی پوشکوف رئیس کمیته امور بین‌الملل دوما بر ضرورت توسعه و گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی بین دو کشور تاکید کرد و گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه روابطی مهم و راهبردی و برای برقراری ثبات و آرامش در منطقه است.
وی گفت: مجلس شورای اسلامی از هرگونه رویکردی برای ارتقای سطح ارتباطات فیمابین در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی حمایت می‌کند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بحران‌های موجود در منطقه تصریح کرد: ادامه کمک‌های کشورها به گروه‌های تروریستی هیچ کمکی به حل بحران در منطقه نمی‌کند.
بروجردی در بخش دیگری از سخنانش همکاری سیاسی دو کشور در بحران‌های منطقه‌ای را مثبت ارزیابی کرد و با اشاره به برگزاری نشست‌های معارضین و نمایندگان دولت سوریه در مسکو اظهار داشت: حل بحران سوریه فقط از طریق گفت‌وگوهای سیاسی با حضور تمام گروه‌های سوری میسر است.
وی در پایان بر تبادل هیات‌های سیاسی و پارلمانی دو کشور جهت انتقال تجربیات و مشورت‌های مستمر تاکید کرد.
در این دیدار الکسی پوشکوف رئیس کمیته بین‌الملل دومای روسیه با مهم شمردن روابط دو کشور در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: شرایط ناعادلانه روابط بین‌الملل در عصر حاضر موجب افزایش ناامنی در جهان شده است و باید با همکاری کشورهای مستقل و تاثیرگذار، این روند متوقف شود.

وی تشکیل گروه‌های تروریستی در منطقه را سیاست‌ کشورهای غربی دانست و افزود: مبارزه با تروریسم توجیه آمریکا و کشورهای غربی برای حضور در منطقه بوده و این سیاست عامل گسترش تروریسم و ناامنی در منطقه شده است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی