Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 11991965
واکنش‌ها ادامه دارد؛


ترکیه، عراق، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ارمنستان، عمان، قزاقستان، عربستان، امارات، قطر، کویت و... از جمله کشورهایی بودند که به بیانیه سوئیس واکنش نشان دادند.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از جام نیوز، پس از خوانده شدن بیانیه هسته‌ای سوئیس از سوی آقای ظریف و خانم موگرینی در شهر لوزان، کشورها و مقامات مختلف به آن واکنش نشان دادند.

در میان این اظهارنظرها و موضع گیری‌ها، کشورهای همسایه ایران بیشترین سهم را داشتند و همگی از این تفاهم استقبال کرده‌، بر حمایت خود از آن تأکید داشته‌اند.

ترکیه: مثبت است

مقامات ترکیه تفاهم هسته‌ای ایران با 1+5 را مثبت ارزیابی کردند. احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه (۱۵ فرودین / ۴ آوریل) در آنکارا اظهار داشت کشورش از حصول توافق بین ایران و غرب در لوزان خرسند است. وی تاکید کرد از نظر ترکیه این توافق یک تحول مثبت است.

نخست وزیر ترکیه خاطرنشان کرد: «هم مذاکرات اتمی و هم تحولات منطقه‌ای و تمامی مشکلات تنها و تنها از راه مذاکرات صلح آمیز به نتیجه خواهد رسید. هرگونه سیاست توسعه طلبانه به روش‌ها و رویکردهای مشروع برای رسیدن به آرامش منطقه ضربه خواهد زد.»

وزارت امور خارجه ترکیه نیز با صدور بیانیه‌ای به طرف‌های مذاکره به خاطر "رویکردهای معقول، انعطاف پذیر و سازنده در طول این مذاکرات دشوار" تبریک گفت و اعلام کرد که ترکیه تنها راهکار حل مسئله هسته‌ای ایران را دیپلماسی و گفتگو دانسته و می‌داند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، "مولود چاوش اوغلو" وزیر خارجه ترکیه از تفاهم اخیر میان ایران و 5+1 در لوزان سوئیس استقبال کرد و ابراز امیدواری کرد که توافق نهایی تا پایان مهلت مذاکرات  حاصل شود.

"محمت سینسک"وزیر امور اقتصادی ترکیه نیز با استقبال از این تفاهم و افزایش تجارت ایران و ترکیه گفت: «تفاهم لوزان می‌تواند گام ابتدایی برای برداشته شدن تحریم‌ها باشد و از طرفی دیگر نه تنها موجب افزایش صادرات ترکیه به همسایگان، بلکه عاملی برای کاهش قیمت جهانی نفت نیز خواهد شد.»

 

 

عراق: امیدواریم

دفتر ریاست جمهوری عراق در بیانیه ای توافق هسته ای میان ایران و غرب را ستود و افزود: «بغداد امیدوار است در آینده نزدیک توافق نهایی محقق شود و این توافق مرحله تازه ای به سوی امنیت و ثبات بیشتر در منطقه بیانجامد.»

در بیانیه دفتر "فؤاد معصوم" تأکید شده است: «امیدواریم راه های گفتگو برای حل مشکلات منطقه ای و بین المللی ادامه یابد تا از این طریق خدمت به منافع ملت های منطقه و در امان ماندن جوامع بشری از تهدیدهای اتمی و جنگ افروزی ها ادامه یابد.»

وزارت خارجه عراق نیز توافق به عمل آمده میان ایران و 1+5 استقبال کرد و آن را کمک کننده به صلح و ثبات دانست.

ابراهیم الجعفری در نشست خبری در بغداد گفت: هر بحرانی در منطقه خاورمیانه به منزله تحولی جدید است که به صلح و امنیت کمک می کند. برای ما مهم است که همه آنچه بحران آفرین است حل و فصل شود. ایران در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نمی کند و هرگز دخالت در امور داخلی خود را نیز نمی پذیرد.

 

 

آذربایجان: حمایت می‌کنیم

وزارت خارجه آذربایجان نیز با صدور بیانیه‌ای (۱۴ فرودین / ۳ آوریل) از توافق سیاسی میان ایران و شش قدرت جهانی استقبال کرد.

 

در بیانیه وزارت خارجه آذربایجان آمده است: «ما اعتقاد داریم چهارچوب دیپلماسی می‌تواند فرصتی برای ایجاد صلح، امنیت و ثبات در منطقه باشد. آذربایجان از هر گونه تلاش دیپلماتیک در چهارچوب سازمان ملل و قوانین بین‌المللی برای حل مناقشه هسته‌ای ایران حمایت می‌کند.»

قزاقستان: استقبال می کنیم

وزارت امور خارجه قزاقستان هم با صدور بیانیه‌ای با استقبال از حل و فصل دیپلماتیک و سیاسی برنامه ایران اعلام کرد: «قزاقستان از پیشرفت حاصل شده در توافق بر سر یک چارچوب سیاسی میان ایران و شش کشور میانجی‌گر بین‌المللی برای حل برنامه هسته‌ای ایران استقبال می‌کند.»

 

 

افغانستان: به نفع ما هم هست

به نوشته بی بی سی، افغانستان از تفاهم هسته ای با ایران حمایت کرد. در خبرنامه‌ای که از سوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده، آمده است: «دولت افغانستان بر اساس تصمیم کابینه از توافق جهت ایجاد یک چهارچوب برای حل مساله اتمی میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ۵+ ۱ استقبال می‌کند.»

در ادامه خبرنامه ارگ آمده است: «دولت افغانستان این توافق را به نفع افغانستان، منطقه و کشورهای جهان می‌داند و از آن حمایت می‌کند.»

همچنین به نوشته واحد برون مرزي دفتر مطبوعاتي "حامد کرزي" رييس جمهوري پيشين افغانستان روز جمعه تاکيد کرد اين توافق به سود افغانستان، کشورهاي منطقه و جهان نيز است و زمينه تقويت امنيت، ثبات و همچنين گسترش همکاري هاي اقتصادي بيش از پيش افزايش مي يابد.

حامد کرزي ابراز اميدواري کرد تا دو طرف در زمينه جزئيات مسئله هسته اي نيز تا ماه ژوئن امسال به يک توافق نهايي دست يابند.

پاکستان: تفاهمنامه، عامل تقویت صلح

وزیر دفاع پاکستان گفت که تفاهمنامه لوزان تغییرات زیادی در شرایط امنیت منطقه ایجاد خواهد کرد .

 

"خواجه محمد آصف" وزیر دفاع پاکستان گفته است: این موفقیت بزرگ تغییرات زیادی در شرایط منطقه به ویژه امنیت آن ایجاد خواهد کرد و عامل تقویت صلح در منطقه خواهد بود.

تفاهم لوزان تیتر یک روزنامه های پاکستان را به خود اختصاص داد.

"مشاهد حسین سید" رییس کمیسیون دفاع مجلس سنای پاکستان در گفت و گو با  ایرنا، از خبر تفاهم ایران و گروه 1+5 در خصوص موضوع هسته ای به عنوان یک خبر بسیار خوش برای پاکستان و منطقه یاد کرد و با بیان اینکه پاکستان از حصول این تفاهم مهم بسیار خوشحال است، به عنوان یکی از مقامات رسمی اسلام آباد، از آن استقبال کرد.

ارمنستان: بیانیه هسته‌ای، تقویت ثبات

"ادوارد نعلبندیان" وزیر امور خارجه ارمنستان روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: بیانیه هسته ای لوزان میان ایران و گروه 1+5 موجب تقویت ثبات و همکاری در منطقه می شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری 'آرمن پرس' ارمنستان، آقای نعلبندیان در بیانیه خود خاطرنشان کرده است: ارمنستان از تفاهم به دست آمده میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 در مورد برنامه هسته ای ایران استقبال می کند.

وی در ادامه بیانیه خود آورده است: تفاهم سیاسی میان ایران و گروه 1+5 امکان دستیابی به توافق نهایی را فراهم می کند. این امر موجب تقویت ثبات و همکاری در منطقه می شود.

به نوشته ایرنا، نعلبندیان گفت: پیشرفت جدی در روند حل و فصل مسایل هسته ای ایران حاکی از این واقعیت است که حتی پیچیده ترین مسایل را از راه گفتگو می توان حل و فصل کرد.

 

کشورهای حوزه خلیج فارس

وزارت خارجه عمان نیز با صدور بیانیه‌ای (۱۴ فرودین / ۳ آوریل) از تفاهم هسته‌ای ایران در لوزان استقبال کرد. اوباما با "سلطان قابوس" پادشاه  عمان تماس تلفنی نداشت.

خبرگزاری رسمی قطر "قنا" هم به نقل از تمیم بن حمد آل ثانی امیر این کشور گزارش داد: «توافق لوزان امنیت و ثبات در منطقه را تقویت خواهد کرد"»

قنا نوشته است باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا (۱۵ فرودین / ۴ آوریل) در تماسی تلفنی با امیر قطر درخصوص نتایح نشست‌های گروه 1+5 و ایران توضیح داد. خبرگزاری رسمی قطر اضافه می‌کند امیر قطر در گفت‌وگوی تلفنی بر موضع کشورش مبنی بر ضرورت حل و فصل مسالمت‌آمیز و عاری ساختن کامل منطقه از تسلیحات هسته‌ای تاکید کرده است.

خبرگزاری‌ها ضمن اشاره به گفت‌وگوی تلفنی باراک اوباما با سران بحرین، کویت، قطر، امارات و عربستان صعودی می‌نویسند که سران این کشورها در پاسخ به تماس تلفنی رئیس‌جمهور آمریکا ابراز امیدواری کردند که توافق نهائی منجر به ثبات و امنیت منطقه‌ای و جهانی شود.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، در گفت‌وگو با باراک اوباما نسبت به برقراری امنیت در خاورمیانه پس از نهائی شدن توافق نهائی اتمی با ایران ابراز امیدواری نمود.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، این نخستین اظهار نظر بلندپایه‌ترین مقام عربستان سعودی، عمده‌ترین رقیب جمهوری اسلامی در خاورمیانه، در خصوص تفاهم اتمی برقرار شده میان ایران و کشورهای قدرتمند جهان است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی امارات، "محمد بن زاید آل نهیان" ولیعهد ابوظبی در پاسخ به تماس تلفنی اوباما گفت: امیدواریم که توافق نهائی که قرار است حاصل شود منجر به تقویت امنیت و ثبات منطقه و جهان شود.

خبرگزاری رسمی کویت به تماس تلفنی اوباما با "صباح احمد جابر الصباح" امیر این کشور پرداخت و نوشت: در این تماس تلفنی روابط دوجانبه میان دو کشور و تحولات منطقه‌ای و بین المللی مورد بررسی قرار گرفت . رسانه‌های کویتی وارد جزئیات این تماس تلفنی نشدند.

به گفته سخنگوی کاخ سفید قرار است رهبران کشورهای عربی منطقه به دعوت اوباما برای گفت‌وگو درباره‌ی بیانیه‌ی لوزان به کمپ دیوید سفر کنند.

   
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی