Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12186411
در صحن علنی امروز؛


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی امروز اولین کارت زرد خود را از مجلس گرفت.

 به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل ازباشگاه خبرنگاران، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  که برای پاسخ به سوال نصرالله پژمان‌فر نماینده مشهد در جلسه علنی امروز مجلس حضور داشت، به سوال وی درباره توسعه باند اینترنت و شبکه ملی اطلاعات پاسخ داد، اما با توجه به اینکه نماینده سوال کننده از پاسخ‌های وی قانع نشد، سوال به رأی گذاشته شد.

براساس رای گیری انجام شده  از مجموع 195 نماینده حاضر با 70 رأی موافق، 99 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع مجلس از پاسخ‌های وی قانع نشد. 
 
بر این اساس محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری، بعد از علی‌‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، رضا فرجی‌دانا وزیر سابق علوم، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور و محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجات، یازدهمین کارت زرد وکلای ملت را در دولت یازدهم را از آن خود کرد. 
 
واعظی: قیمت اینترنت در ایران گرانتر از سایر کشورها نیست/ راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات نیازمند افزایش پهنای باند است
 
گفتنی است، در جلسه‌ی علنی امروزسوال دو تن از نمایندگان مجلس از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بررسی شد.
 
ابتدا سیدعلی طاهری، سخنگوی کمیسیون فرهنگی خلاصه سوال مطرح شده  از سوی پژمان فر و آقا تهرانی را به شرح زیر اعلام کرد:
 
خلاصه سوال: 
 
1- دلایل توسعه شبکه و پهنای باند اینترنت توسط وزارت ارتباطات بدون پیوست فرهنگی و قبل از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و بی توجهی به ظرفیت داخلی چیست؟ 
 
2- علت عدم ابلاغ ضوابط بهره برداری از اینترنت تلفن همراه چه می باشد؟
 
واعظی در ابتدا در پاسخ به سوالات این دو نماینده گفت:‌ توسعه پهنای باند اینترنت برای آماده‌سازی زیرساخت گسترش اینترنت در کشور، آماده‌سازی زیرساخت گسترش دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک و برنامه‌های مختلف است.
 
وی افزود: در بخشی از سوال درباره تکلیف ماده 2 قانون برنامه پنجم مبنی بر لزوم ارائه پیوست فرهنگی برای طرح‌های مهم و جدید، سوال شده است که باید بگویم این پروژه نه به ما ابلاغ شده و نه مسئولیت آن بر عهده ماست.
 
وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: توجه به ظرفیت‌های داخلی بخش دیگری از سوال مربوطه است که باید بگویم این موضوع جزء اولویت‌های کاری برنامه‌های ماست و در پروژه‌های مختلف از ظرفیت‌های داخلی استفاده می‌کنیم، درباره محتوا نیز باید بگویم با راه‌اندازی مراکز داده‌ها به موفقیت‌های جدیدی دست یافته‌‌ایم.
 
واعظی یادآور شد: زمانی که دولت یازدهم روی کار آمد، 10 درصد محتوای استفاده کنندگان از داخل تهیه می‌شد و 90 درصد از خارج از کشور اما هم‌اکنون 35 درصد استفاده کنندگان از محتوای میزبانان داخلی استفاده می‌کنند و 65 درصد از محتوای میزبانان خارجی.
 
وی همچنین با اشاره به بخش دیگری از سوال مذکور درباره لزوم ضابطه‌مند شدن اینترنت تلفن همراه، گفت: همه ضوابطی که در اینترنت خانگی وجود دارد،‌این ضوابط برای اینترنت‌های خارجی مانند اینترنت تلفن همراه نیز وجود دارد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دوم اظهارات خود در نشست امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح برخی سوالات و ابهامات از سوی وکلای ملت گفت:‌ هیأت رئیسه فکری بکند تا زمان کافی برای پاسخ‌گویی به سوالات و ابهامات نمایندگان فراهم شود زیرا اینکه وزرا نتوانند مطالبی را پاسخ دهند به مصلحت نیست.
 
واعظی به شبکه ملی اطلاعات که در سوال نمایندگان مطرح شده بود اشاره کرد و اظهار داشت:‌ این موضوع یک مسئله جدید نیست. در واقع بحث شبکه ملی اطلاعات از 11 یا 12 سال پیش مطرح شده است حال سوال من این است که در این 12 سال چرا هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
 
وی اضافه کرد: بعد از حضورم در وزارت ارتباطات مشاهده کردم فقط 14 درصد از تکالیفی که طبق برنامه پنجم توسعه بر دوش این وزارتخانه گذاشته شده انجام شده است اما بنده تمام تکالیف این وزارتخانه را بر عهده گرفته و قول دادم تا پایان سال 94 تمام این اقدامات را انجام دهم که یکی از این موارد شبکه ملی اطلاعات است.
 
وی سوالی را مطرح کرد که چرا در 11 سال پیش که هیچ اقدامی درباره شبکه ملی اطلاعات صورت نگرفت هیچ سوالی پیرامون این موضوع از وزرای وقت نشد و حال که ما امروز در حال انجام اقدامات هستیم سوال مطرح می‌شود؟
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را نیازمند افزایش پهنای باند دانست و خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات این وزارتخانه مصمم است اقدامات لازم در راستای وظایف محوله را هر چه سریعتر و به درستی انجام دهد.
 
واعظی در ادامه اظهارات خود به بیان گزارشی پیرامون اقدامات انجام شده در این وزارتخانه پرداخت و گفت: در زمان حضور من در وزارت ارتباطات پهنای باند داخل 500 گیگابیت در ثانیه بود که امروز این رقم به 2400 گیگابیت در ثانیه افزایش یافته است؛ در حوزه بین‌الملل نیز در زمان حضور من در وزارت ارتباطات پهنای باند 71 بود که امروز این رقم به 171 افزایش یافته است.
 
واعظی در همین زمینه تصریح کرد: بنای امروز ما بر این است که پهنای باند داخل را گسترش دهیم و همچنین محتوای فاخر در داخل تولید کنیم که مردم بتوانند ضمن استفاده از امکانات از آن محتوا نیز بهره ببرند.
 
وی به بیان دیگر اقدامات انجام شده در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت و خاطرنشان کرد که امروز 10 میلیون نفر از شهروندان کشورمان می‌توانند از اینترنت همراه استفاده کنند.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به جلسات خود با نمایندگان مجلس نیز اشاره کرد و افزود: برای ما جلسات نیم‌ساعته در کمیسیون می‌گذارند که ما فقط در این زمان می‌توانیم پاورپوینت ارائه کنیم، لذا باید یک جلسه مناسب بگذارید تا ما به طور کامل مباحث را برایتان بیان کنیم.
 
واعظی در ارتباط با بحث نمایندگان سوال‌کننده پیرامون گرانی اینترنت در کشور نیز اظهار داشت: من نمی‌دانم این مباحث از کجا مطرح می‌شود، آنچه ما امروز در اختیار مردم قرار می‌دهیم از نظر قیمت همانند کشورهای منطقه و سایر کشورهای دنیا است.
 
وزیر ارتباطات در پایان با اشاره به دیدار نوروزی خود با نمایندگان گفت: یکی از دغدغه‌های نمایندگان در این جلسه، کارگزاران روستایی بود که  آنچه مجلس در این زمینه تصویب کند از سوی وزارت ارتباطات اجرایی خواهد شد.
 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی