Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12148754
در گفتگو با سی‌بی‌اس؛


تفاوت در قرائت دو طرف در زمان به دست آمدن توافق موقت ژنو هم مطرح شده بود، "اما ایران ثابت کرده که به توافق می‌پیوندد و با آن همراهی می‌کند."

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از جام نیوز، "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا از نمایندگان کنگره خواست که پیش از نهایی شدن مذاکرات هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران در آن مداخله نکنند.

کری امروز یکشنبه ۲۳ فروردین در گفتگو با شبکه "سی‌بی‌اس" (CBS) گفت که فردا و پس‌فردا در نشستی با نمایندگان کنگره چارچوب توافق هسته‌ای با ایران را که ده روز پیش در لوزان سوئیس حاصل شد تشریح خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در توصیف نحوه برخورد اوباما و مخالفان توافق هسته‌ای گفته که "اوباما پاسخ محکمی به مک‌کین داد."

سناتور جان مک‌کین چند روز پیش گفته بود که ایرانی‌ها قصد توافق ندارند و "جان کری" درباره توافق با ایران و تعهد این کشور به توافق دچار توهم شده است.

او گفت: "من فکر می‌کنم لازم است که آنها آتش‌بس بدهند و بگذارند ما بدون مداخله مذاکره کنیم و کارمان را در این دوره دو ماه و نیمه به اتمام برسانیم."

صحبت‌های جان کری در حالی مطرح می‌شود که انتظار می‌رود بعضی از نمایندگان کنگره سعی کنند قانونی را به تصویب برسانند که هر نوع توافق نهایی با ایران مستلزم تصویب کنگره باشد و احتمالا برخی نمایندگان نیز به دنبال وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران باشند.

طبق گزارش بی بی سی، کری در پاسخ به این سوال که رهبران ایران از توافقی که ده روز پیش حاصل شد قرائت دیگری دارند، گفت: "من هر چه که تا به حال گفته‌ام عین حقیقت است و پای آن نیز خواهم ایستاد. در نهایت آنچه که تعیین‌کننده اصلی است توافق نهایی است."

او گفت که تفاوت در قرائت دو طرف در زمان به دست آمدن توافق موقت ژنو هم مطرح شده بود، "اما ایران ثابت کرده که به توافق می‌پیوندد و با آن همراهی می‌کند."

 

 

در همین حال بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل بار دیگر از آمریکا به دلیل توافقی که گروه ۱+۵ با ایران کرده به تندی انتقاد کرد و گفت که توافق "بهتر" این است که بجای برداشتن محدودیت از تاسیسات و برنامه هسته‌ای ایران در یک تاریخ مشخص، تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران برقرار بمانند.

نتایاهو هدف از این تحریم ها را برای آنچه او مبارزه با "ستیزه‌جویی ایران در منطقه، حمایت از تروریسم و تهدید برای نابودی اسرائیل" خوانده، ضروری دانسته است.

نخست وزیر اسرائیل گفت به جای اینکه به ایران اجازه حفظ و توسعه توانایی‌های هسته‌ایش داده شود باید این قابلیت را به میزان قابل توجهی از ایران گرفت.

بر اساس گزارش منابع خبری، وزارت خارجه آمریکا از ملاقات جان کری و معاونش وندی شرمن با رهبران جامعه یهودی آمریکا در روزهای گذشته خبر داده است.

در این نشست که چهارشنبه گذشته در چارچوب روال وزارت امور خارجه آمریکا "برای ارتباط با گروه‌های مختلف جامعه مدنی" انجام شد، کری و شرمن درباره روابط آمریکا و اسرائیل و مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران با نمایندگان جامعه یهودیان امریکا گفتگو کردند.

از طرف سازمان های یهودی نیز، نمایندگان کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، کمیته یهودیان آمریکا، مجمع ضد افتراء و فدراسیون یهودیان شمال آمریکا و ارتدوکس حضور داشتند.

جزئیات این دیدار یک ساعته فاش نشده، اما رهبران یهودیان آمریکا نگرانی خود را درباره چارچوب اعلام شده برای توافق با ایران به وزیر خارجه آمریکا ابراز کرده‌اند.

 

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی