Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12196183
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع):


رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: دولت آل‌سعود در حمله به یمن خون‌های ناحقی را می‌ریزد که در این زمینه رسانه‌های کشور ما و جهان باید بی‌اعتباری عربستان به حرم شریفین را روشن کنند چون دیگر صلاحیت خادم بودن آن را ندارند.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام و المسلمین جواد فاضل لنکرانی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن نشست‌های مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد، اظهار داشت: برای نخستین بار در سال 76 مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) توسط مرحوم آیت الله لنکرانی جهت ترویج فقه و تربیت فقها و مجتهدان کار خود را آغاز کرد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) افزود: کنار تربیت فقها ما باید متخصصانی در کلام، رجال و تفسیر اهل سنت داشته باشیم تا با آشنایی با کتاب آنها از مکتب اهل‌بیت(ع) دفاع کنیم.

فاضل لنکرانی با اشاره به اهداف تأسیس مرکز مذکور فقهی خاطرنشان کرد: مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی این نکته را می‌دانستند که باید در مباحث اجتهادی و فقهی فعالیت بیشتری انجام شود و در این راستا مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) را راه‌اندازی کردند.

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: در زمان معاصر که حمله به مکتب اهل‌بیت(ع) بسیار گسترده و سازمان‌دهی شده است نیاز است تا در راستای نشر این مکتب تلاش بیشتری شود.

وی تصریح کرد: دشمنان اسلام افرادی از علمای وهابی را اجیر کرده‌اند تا آنها شبهه افکنی کنند و با این شبهه‌ها جوانان شیعه را از مکتب اهل‌بیت(ع) دور کنند، شیعه هراسی و اسلام هراسی از اهداف دشمنان اسلام است.

رئیس مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع) اظهار داشت: برای مقابله با این شبهه‌هایی که توسط وهابیت مطرح می‌شود نیاز است تا پاسخ‌های مستدل و خوبی داده شود.

فاضل لنکرانی بیان کرد: در مرکز تخصصی مباحث تفسیری و رجالی کار می‌شود و فضلای مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع) کتب و مبانی تفسیری و کتب حدیثی و مباحث اعتقادی اهل‌بیت(ع) را مورد بحث و مطالعه قرار می‌دهند.

وی عنوان کرد: کتاب‌شناسی و تاریخ حدیث در ترم اول و در 16 عنوان در 195 جلسه برای محققان این مرکز برگزار شد و در 21 عنوان کلاس‌هایی برگزار شد.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: در حوزه علمیه ما و در این 10 سال مباحث رجالی، تاریخی، حدیثی و کلامی که به‌صورت تخصصی برگزار شود و مورد پژوهش قرار بگیرد وجود نداشت که تأسیس این مرکز نیازهای حوزه علمیه در زمینه‌های فقهی، کلامی و تاریخی را برطرف می‌کند.

وی اظهار داشت: مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) به دفاع از مکتب تشیع می‌پردازد، دنیا امروز به مکتب اهل‌بیت(ع) توجه کرده است.

وی با اشاره به هجمه‌های موجود علیه ایرانی‌ها در جهان بیان کرد: هجمه‌های زیادی علیه ایران وجود دارد ولی دنیا بداند که ایران در پی نشر مکتب اهل‌بیت(ع) در جهان است.

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: این مرکز در فضای مجازی نیز فعال است و شبهات زیادی را که علیه شیعیان ایجاد می‌شود پاسخ می‌دهد.

وی تصریح کرد: همایش‌های مناسبی درمرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار می‌شود که تاکنون 16 همایش و 15 نشست علمی در مباحث مختلف در این مرکز برگزار شده است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اشاره به هجمه‌های داعش علیه دین اسلام اظهار داشت: داعش خود را پیرو سلفیه می‌داند که ما در این مرکز جلسات خوبی را در راستای شناخت سلفیه برگزار کردیم.

فاضل لنکرانی بیان کرد: یکی از کتاب‌ها و تحقیقات خوبی که در این مرکز ارائه دادیم استدلال ائمه(ع) به قرآن کریم است، همه مباحث فقهی که ائمه(ع) به قرآن استدلال کرده‌اند در این دو جلد کتاب آورده شده است.

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: به‌برکت مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع) باب مراوده با علمای کشورهای اسلامی باز شده است و این علما به کشور ما می‌آیند و با کتبی که ما در راستای دفاع از اهل‌بیت(ع) نشر داده‌ایم آشنا می‌شوند.

وی تصریح کرد: امیدوار هستیم که این مرکز دانش‌پژوهان خوبی را تربیت کند، مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) بخشی را برای طلاب کشورهای هند، پاکستان و افغانستان ایجاد کرده تا با فراگیری علوم فقهی و تاریخی به شبهات مطرح شده که علیه تشیع ایجاد می‌شود پاسخ دهند.

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: ائمه جماعت عربستان با صحبت‌هایی که علیه ایران و شیعیان مطرح می‌کنند در ایجاد اختلاف علیه ما دست دارند، عالمان وهابی و حکومت عربستان علیه ایران و مکتب اهل‌بیت(ع) موضع گیری‌های تندی انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: عربستان با حمله به یمن اعتبار اندکی را که در جهان داشت از دست داد و امروز خادم الحرمین که عربستان برای خود انتخاب کرده است دروغی بیش نیست.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) بیان کرد: دولت آل سعود در حمله به یمن خون‌های ناحقی را می‌ریزد که در این زمینه رسانه‌های کشور ما و جهان باید بی‌اعتباری عربستان نسبت به حرم شریفین را روشن کنند چون دیگر صلاحیت خادم بودن آن را ندارند.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: در اسلام تفاوتی بین عرب و عجم وجود ندارد که دشمن تلاش می‌کند با ایجاد اختلاف میان عرب و عجم بین این دو گروه ایجاد اختلاف کند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اشاره به فعالیت‌های مرکز فقهی در بخش کودک بیان کرد: ما در این مرکز مهم‌ترین پژوهش در حوزه کودک و حقوق بشر را ارائه دادیم و تنها مرکزی که در حوزه کارگاه بررسی حقوق بشر را انجام داد مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) بود.

فاضل لنکرانی عنوان کرد: اولین جایی که در ایران بیانیه حقوق بشر به‌صورت علمی نقد شده است در این مرکز بوده است، از ابتدای فعالیت این مرکز 156 عنوان خروجی پژوهشی داشتیم.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: بانک اطلاعاتی راه‌های محرمیت برای فرزندخوانده ایجاد کرده‌ایم که در بخش فقه کودک انجام شده است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی