Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12076363
آیت‌الله مصباح‌یزدی:


رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به وجود گروه‌ها و تشکل‌های حامی حقوق زنان در جامعه امروزی گفت: این تشکل‌ها و گروه‌ها دامی برای استفاده بیشتر مردان از زنان است.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی ظهر امروز در دیدار با جمعی از بانوان حوزوی در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت زهرا (س) اظهار کرد: از آنجایی که سال جدید با نام حضرت فاطمه آغاز شده امیدواریم خداوند برکت‌های الهی را به سوی ما نازل کند.

وی افزود: امیدواریم همه انسان‌ها از پیروان ائمه اطهار (ع) قرار گیرند و مورد عنایات خاصه آنها بوده و از سوی دیگر از افتخار معرفت و ولایت ائمه اطهار (ع) نیز برخوردار باشند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به نشر فرهنگ اسلامی در جامعه گفت: افرادی که شایستگی لازم را دارند باید در مسیر ترویج فرهنگ اسلامی و فرهنگ فاطمی در جهان فعالیت کنند.

آیت‌الله مصباح‌یزدی تصریح کرد: افراد می‌توانند از مناسبت‌های مذهبی در راستای آشنایی و نشر فرهنگ اسلامی، فرهنگ فاطمی و آشنایی با وظایف فردی، خانوادگی و اجتماعی بهره ببرند.

وی با اشاره به اینکه مقام حضرت فاطمه (س) در نزد خداوند بسیار والاست، گفت: هر چه تلاش کنیم بی‌شک نمی‌توانیم تصور صحیحی از مقام ایشان به دست بیاوریم و از سوی دیگر نمی‌توانیم به مقام ایشان دست پیدا کنیم.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) خاطر نشان کرد: از آنجایی که خداوند دارای قدرت نامتناهی است می‌تواند انسان‌هایی را خلق کند که از هر حیثی بی‌نظیر باشند که یکی از این انسان‌ها بی‌شک حضرت فاطمه (س) است.

آیت‌الله مصباح‌یزدی با اشاره به اینکه فضل الهی را نمی‌توان به خوبی درک کرد، گفت: با توجه به این امر نمی‌توان مخلوق برتر خداوند را نیز شناخت و از همین رو تنها می‌توانیم سر تعظیم در برابر پروردگار هستی فرود بیاوریم.

وی بیان کرد: نداشتن کرامت یک مسئله است و موضوع مسئولیت‌های اجتماعی در عالم که به عهده انسان‌ها است مسئله دیگری است، از همین رو باید گفت حضرت زهرا (س) در نزد خداوند دارای مقام والایی بودند اما از حضرت علی (ع) به عنوان امام وقتشان پیروی و اطاعت می‌کردند و این دو مسئله کرامت و مسئولیت‌های اجتماعی را نباید هیچ گاه با یکدیگر یکی دانست.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه حضرت زهرا (س) مقامشان از هیچ یک از ائمه اطهار (ع) کمتر نیست، گفت: با توجه به برخی روایت مقام حضرت فاطمه (س) از برخی ائمه اطهار (ع) بالاتر بوده است.

آیت‌الله مصباح‌یزدی یادآور شد: اینکه هیچ پیامبر و امامی از میان جامعه زنان انتخاب نشده است دلیل بر کم بودن ارزش و مقام زنان در میان خداوند نیست زیرا که در طول تاریخ زنانی را دیده‌ایم که نزد خداوند دارای ارزش و مقام والایی بوده‌اند که از جمله این زنان می‌توان به آسیه همسر فرعون، حضرت مریم (س)، حضرت خدیجه (س) و حضرت فاطمه (س) اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه شرط وجود مقام والا در نزد خداوند جنسیت نیست، گفت: برخی از زنان در هستی مقامشان از همه مومنین بالاتر بوده است، به طور مثال آسیه همسر فرعون با توجه به مقام که در نزد خداوند داشته می‌تواند الگوی برای تمام مومنین جهان باشد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) تاکید کرد: همه انسان‌ها اگر در مسیر کسب رضای الهی فعالیت کنند به طور قطع در نزد خداوند پاداشی برای آنها در نظر گرفته خواهد شد.

آیت‌الله مصباح‌یزدی افزود: همت والا و بی‌توجهی به زرق و برق دنیوی یکی از لازمه‌های توجه مومنان برای الگوگیری از ائمه اطهار (ع) است، به طور مثال آسیه همسر فرعون دارای بهترین زندگی دنیوی بود اما به مال دنیا بی‌توجه بود و تنها به دنبال کسب رضای الهی بود.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به برخی از رفتارهای زنان در جامعه گفت: متاسفانه در برخی مواقع زنان اگر با لباسی فاخر در مهمانی شرکت کنند دیگر حاضر به پوشیدن آن لباس برای مهمانی دیگر نمی‌شوند در حالی که اگر کسانی مانند حضرت زهرا (س) را الگوی خود قرار می‌دهند باید به نوع زندگی آنها نیز توجه کنند.

آیت‌الله مصباح‌یزدی تصریح کرد: در طول تاریخ در بین انسان‌ها دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به زنان وجود داشته ‌که در بسیاری از مواقع زنان مورد بی‌مهری قرار می‌گرفته‌اند و به نوعی زن را انسان درجه 2 می‌دانستند.

وی با اشاره به وجود گروه‌ها و تشکل‌های حامی حقوق زنان در جامعه امروزی گفت: این تشکل‌ها و گروه‌ها دامی برای استفاده بیشتر مردان از زنان است به گونه‌ای که مردان می‌توانند روابط آسان و بیشتری با زنان برقرار کنند و با توجه به این امر می‌توان گفت در فکر حقوق و آزادی زنان نیستند و دلشان به حال زنان نسوخته است.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) خاطرنشان کرد: در اسلام خداوند هیچ‌ تفاوتی میان زنان و مردان قائل نشده ‌و زنان می‌توانند مانند مردان در عرصه‌های مختلف اجتماعی به وظایف خود عمل کنند.

آیت‌الله مصباح‌یزدی با اشاره به اینکه وظیفه تامین لوازم زندگی به عهده مرد است گفت: هرچند که در برخی مواقع زنان از ثروت و مال زیادی برخوردار باشند اما باید مردان لوازم زندگی را تامین کنند که این یکی از برتری‌های زنان نسبت به مردان است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی