Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12148822
یادداشت؛


مگر اینکه بپذیریم در نظر پاپ و پیروانش نوع بشر طبقه‌بندی و درجه یک و دو دارد که فقط طبقه اول شایسته زندگی کردن و برخورداری از امنیت را دارند که این البته از پیروان دین مهر و رحمت بعید به نظر می‌رسد!

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از  جام نیوز: پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان امروز در جریان مراسمی که در واتیکان برای یکصدمین سالگرد کشتار ارامنه در فاصله سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۶ میلادی  برگزار شده بود، این واقعه رانسل کشی نامید.

رهبر کاتولیک‌های جهان که پیش از برگزیده شدن به سِمت پاپ و از زمان حضورش به عنوان سراسقف کلیسای بوئنوس آیرس روابط نزدیکی با جامعه ارمنی دارد، ضمن دفاع از بکارگیری لفظ "نسل‌کشی" در مورد این کشتار، گفته است که این وظیفه اوست تا یاد مردان، زنان، کودکان، و افرادی را که "بدون هرگونه منطقی" به قتل رسیدند، گرامی بدارد.

نکته جالب توجه در این رابطه اما، جایی است که به اظهارات پاپ فرانسیس در رابطه با حوادث این روزهای جهان و به خصوص خاورمیانه و کشتار انسان‌های بی دفاع در این مناطق، نگاهی بیاندازیم.

در رابطه با یمن و کشتار وحشیانه غیرنظامیان این کشور توسط رژیم آل سعود، واکنش رهبر کاتولیک های جهان در این خلاصه شد که در مراسم عید پاک سال جاری میلادی، بر برقراری صلح در "سرزمین مقدس"، اوکراین، لیبی، یمن، نیجریه، سودان و جمهوری دموکراتیک کنگو تاکید کرد! بدون اشاره به نوع اتفاقاتی که در این کشورها می‌افتد و فجایعی که گریبان‌گیر نسل بشر در این مناطق است.

اما در رابطه با سوریه و عراق، پاپ فرانسیس در مراسم آدینه نیک (جمعه مقدس) سال جاری میلادی در رم، بی‌تفاوتی و سکوت جامعه جهانی درباره کشتار مسیحیان خاورمیانه را محکوم کرد و گفت خشونت‌های خاورمیانه باعث شده تا جمعیت مسیحیان این منطقه کاهش یابد، جمعیتی که طبق آمارها ۵ درصد جمعیت کل خاور میانه را تشکیل می‌دهد و البته جناب پاپ نسبت به آن 95 درصد بقیه جمعیت خاورمیانه نظر خاصی ابراز نکردند!

قصد خرده گرفتن بر اظهارات پاپ در مورد مسیحیان و ارامنه را نداریم، اما سخن اینجاست که وقتی پاپ به عنوان رهبر یکی از ادیان بزرگ جهان صحبت از نسل کشی می‌کند، تمام نسل بشر را در نظر گرفته و بین اقوام انسانی طبقه بندی نکرده که اینگونه به ذهن آید که از نظر وی نسل بشر درجه یک و درجه دو دارد و وی موظف به نگرانی درمورد نسل درجه یک است!

برگزاری مراسم برای یک فاجعه انسانی و یادآوری تلخی‌های آن کار نیکویی است و موجب توجه انسان به معنویت و نتایج دوری از آن می‌شود، لکن از پاپ و کلیسای کاتولیک که نسبت به حوادث یک قرن پیش حساسند و نسل کشی در آن زمان را محکوم می‌کنند، انتظار می‌رود که در مورد مسائل امروز و کشتار صدها انسان بی‌گناه و بی‌دفاع در مقابل چشمانشان در یمن، عراق، سوریه و فلسطین نیز حساس بوده و واکنش‌های مؤثر از خود نشان دهند.

به نظر می‌رسد که انتظار واکنش‌های مؤثر و رسانه‌ای و برگزاری مراسمات بزرگداشت و یا محکومیت این فجایع از تریبون رهبر عالی یک دین، بنابر وظیفه الهی که در برابر بشریت و نوع انسان دارد، انتظار نا به جایی نباشد، مگر اینکه بپذیریم در نظر پاپ و پیروانش نوع بشر طبقه‌بندی و درجه یک و دو دارد که فقط طبقه اول شایسته زندگی کردن و برخورداری از امنیت را دارند که این البته از پیروان دین مهر و رحمت بعید به نظر می‌رسد!
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی