Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 14733601
پس از مجوز به BBC و یک روزنامه یهودی، حال مصاحبه زیباکلام با رسانه سلطنتی؛


حکایت توقیف و تذکر به سه رسانه و در مقابل صدور مجوز فعالیت به رسانه سلطنتی انگلیسی چند روزی است که با واکنش هایی از طیف های مختلق روبرو شده است.

به گزارش دانشجوی ایرانی، پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و سپردن متولی فرهنگ کشور به علی جنتی، «باز کردن فضای رسانه» یکی از مسائلی بوده است که وی در سخنرانی های خود به آن اشاره کرده است، جنتی در آخرین اظهارات خود که 17 مرداد ماه و در روز خبرنگار می گوید: "آنچه ما دنبال می‌کنیم پاسداری از فرهنگ ملی است و اینکه فضا را باز کنیم که خود را همراه با تحولات جهان پیش ببریم. الگوهای سنتی امروز در جهان پر از تعامل پاسخ نمی‌دهد اگر تا چند دهه گذشته تنها ارتباط ملت‌ها با یکدیگر از طریق دولت‌ها صورت می‌گرفت امروز ملت‌ها، سازمان‌ها، شبکه‌های اجتماعی و شبه دولت‌ها و قدرت‌های غیررسمی حرف اول را می‌زنند و تاثیر میدان‌داری دولت‌ها کاهش پیدا کرده است."

وزیر ارشاد ادامه می دهد: "تمام تجربیات نشان می‌دهد خفقان مطبوعات با استبدادی بودن حکومت‌ها رابطه مستقیم دارد، جامعه‌ای که مطبوعات در آن نشاط نداشته باشند و نتوانند حرف خود را بزنند به سمت دیکتاتوری پیش می‌رود. ما معتقدیم یکی از بنیادهای اساسی قانون اساسی استقلال و آزادی است. این دولت تلاش می‌کند بتواند این بخش از قانون را به درستی اجرا کند و به آن جامه عمل بپوشاند."

البته وزیر ارشاد در این اظهارات خود با بیان این مطلب که "ما در قانون اساسی نیز هیچ خط قرمزی برای مطبوعات قائل نیستیم"، موازین دینی و اخلاقی، امنیت ملی و رعایت اصول قانونی را از مواردی عنوان کرد که " که باید مورد رعایت همه روزنامه‌نگاران قرار بگیرد."

مسئله «خط قرمز» امنیت ملی یکی از آن دست مواردی است که بدون شک، تمام دستگاه های حکومتی در جهان به عنوان یکی از خطوط مهمی است که به هیچ رسانه ای اجازه داده نمی شود با عناوینی همچون «آزادی بیان»، «بازکردن فضا» و... با آن بازی شود.

رسانه های ضد انقلاب

صدور مجوز فعالیت هر چند موقت به رسانه وابسته به دستگاه‌ امنیتی رژیم سلطنتی انگلیس که کارنامه «روشنی!» در اقدام علیه امنیت ملی دارد نیز از این مسئله مستسنا نیست، به خصوص اینکه طبق ادعای سخنگوی وزارت ارشاد، "صدور این مجوز با هماهنگی نیروهای انتظامی و مراکز اطلاعاتی و امنیتی انجام شده است!"

جالب اینجا است که اخیرا روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی از «حرکت نادر» ایران از صدور مجوز فعالیت به یک روزنامه یهودی خبر داده است.

از سوی دیگر مصاحبه افراد و شخصیت های سیاسی کشور با رسانه های «ضد انقلاب» یکی دیگر از مسائلی است که این روزها و پس از توافق وین «رونق» تازه ای گرفته است، که این مسئله هنوز با واکنش و تذکر جدی دستگاه‌های متولی در این زمینه همچون وزارت ارشاد و «شورای عالی امنیت ملی» روبرو نشده است.

توقیف روزنامه

صادق زیباکلام یکی از این افراد است که اخیرا در مصاحبه با یکی از شبکه های سلطنتی که "بیژن فرهودی" مجری این برنامه را برعهده دارد، باردیگر تکرار اظهارات شبهه آور قبلی خود مبنی بر اینکه "انرژی هسته ای سود و دستاوردی برای ما نداشته است"، مذاکرات هسته ای را ابزاری برای آمریکا ستیزی عده ای عنوان می کند.

وی با اتهام زنی به «حکومت جمهوری اسلامی» در نبود آزادی بیان در دانشگاه ها و رسانه ها می گوید: "با روی کار آمدن دولت جدید شاهد یک تحول مهم در ایران بوده ایم، قبلا ما در دانشگاه ها حتی اجازه بحث و مخالفت با برنامه هسته ای را نداشته ایم(!)، که این مسئله به خاطر فضای امنیتی بود که پس از انتخابات 24 خرداد بوجود آمد"

زیباکلام در ادامه با سیاه نمایی وضعیت فضای جامعه ایران قبل از توافق هسته ای می گوید: "مردم خسته و شادی خود را از دست داده بودند و منتظر یک فضای دیگر بودند که ...."

مصاحبه زیباکلام با شبکه سلطنتی


دانلود

همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد توقیف و تذکر به رسانه‌های «جبهه انقلاب» از یک سوء و صدور مجوز به رسانه‌های «معاند» و عدم واکنش به مصاحبه بعضی از چهره های شاخص دانشگاهی و سیاسی با رسانه ها ضد انقلاب با هدف سیاه نمایی، این پرسش را در ذهن ایجاد می کند که آیا اتفاقی در فضای رسانه ای افتاده و خط قرمزها عوض شده است؟ آیا شورای عالی امنیت ملی و وزارت ارشاد که وظیفه رصد و بررسی محتواهای تولید شده در رسانه ها و اقدامات «ضد ایرانی» رسانه های آنسوی آبی را دارند، تحرکات رسانه ای جریان ضد انقلاب را مصداق «آزادی رسانه» می دانند؟

خبرنامه دانشجویان ایران//
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی