Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 13581825
در گفتگوی ویژه خبری امشب مطرح شد؛


مدیر طرح ملی مقابله با گرد و غبار و رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در گفتگوی ویژه خبری پنجشنبه شب، اهم فعالیت‌ها برای مقابله با پدیده ریزگردها را تشریح کرد.

به گزارش دانشجوی ایرانی، "ضیاالدین شعائی" مدیر طرح ملی مقابله با گرد و غبار و "سید حسین دهدشتی" رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی ویژه خبری امشب پنج شنبه 21 خرداد به بررسی موضوع ریزگردها پرداختند.  
 
در ابتدای این برنامه شعائی در پاسخ به این سوال که سند جامع محیط زیست برای مقابله با گرد و غبار اکنون در چه مرحله ای قرار دارد گفت: ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار که در دولت تدبیر و امید به عنوان اولین تصمیم در طی زمان احیای شورای عالی حفاظت محیط زیست در آبان ماه سال گذشته گرفته شد این بود که ستادی جهت هماهنگی بین دستگاهی تشکیل شود چرا که تفرق آرا و وظایف باعث شده بود در مقابله با پدیده گرد و غبار انسجام لازم را نداشته باشیم لذا این ستاد در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد و وظیفه اصلی آن هماهنگی بین دستگاهی بود.  
 
وی ادامه داد: آن چه که در ابتدای کار خلاش در کشور وجود داشت اتفاق نظر بر روی مکانیزم غبور ساز و کار غبور و منشا گرد و غبار در کشور بود به همین علت این ستاد به عنوان اولین حرکت اساسا به شناخت منشا گرد و غبار در کشور و خارج از کشور پرداخت.  
 
7 استان کشور منشا داخلی گرد و غبار را تشکیل می دهند

مدیر طرح ملی مقابله با گرد و غبار با بیان این که گرد و غبارها دو منشا داخلی و خارجی دارند گفت: منشا خارجی گرد و غبارها برخی کشورهای همسایه هستند ضمن این که 7 استان کشور از جمله استان های خوزستان، ایلام، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و در برخی مواقع نیز استان های داخلی کشور منشا داخلی ریزگردها را تشکیل می دهند لذا نیاز بود سندی برای مقابله با ریزگردها تشکیل شود و قرار بر این شد که در هر استان یک سند ملی منشا تهیه شود.
 
شعایی یاد آور شد: طی گفتگویی که با خانم ابتکار انجام شد قرار بود پایان سال 94 ما سند ملی مقابله با گرد و غبار را آماده کنیم اما با توجه به مسائلی که در استان خوزستان اتفاق افتاد همت مضاعفی گذاشتیم که سند را استان به استان دهیم و آخر خرداد فرصتی است که ما برای ارائه سند خوزستان اعلام کردیم.  
 
راهکارهای مقابله با پدیده گرد و غبار رابطه مستقیمی با علت وقوع آن دارد

وی در ادامه به راهکارهای مقابله با پدیده گرد و غبار اشاره کرد و گفت: راهکارها به طور مستقیم مرتبط با علت وقوع است ضمن این که ما در شرایطی واقع شدیم که وارد هجدهمین سال خشکسالی می شویم و وضعیت کشور نیز روز به روز حادتر می شود به عبارتی منشا و زمینه هایی که مستعد بروز گرد و غبار هستند رو به ازدیاد است.  
 
شعایی تصریح کرد: بخشی از عدم موفقیت در مقابله با پدیده گرد و غبار ناشی از سو مدیریت و بخشی از آن ناشی از وقایع طبیعی است لذا یکی از راهکارهای مقابله تثبیت کانون های منشا است که به بازنگری در روش مدیریت منابع آب کشور برمی گردد و یکی دیگر از راهکارها کشت نهال در مناطق منشا و بحث مالچ پاشی است که برنامه این اقدامات تقدیم دولت شده و منتظر تخصیص اعتبار هستیم.  
 
در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری امشب سید حسین دهدشتی رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی در خصوص میزان تحقق راهکارهای مقابله با پدیده ریزگردها اظهار داشت: صحبت ها صحبت های خوبی است اما متاسفانه در چند سال گذشته این اظهارات تنها تکرار شده اند و ما خروجی ندیده ایم که همین موضوع سبب شده مردم نیز گله مند باشند.
 
وی ادامه داد: شرایط بسیار سختی است لذا امیدواریم صحبت هایی که می شود به مرحله عمل درآید.  
 
در پایان اظهارات دهدشتی مدیر طرح مقابله با گرد و غبار نیز در خصوص اقدامات عملی دولت در خصوص مبارزه با منشا ریزگردها اظهار داشت: اساسا مبارزه با چنین پدیده ای که روز به روز در حال گسترش است بلند مدت است اما این موضوع دلیلی نمی شود که ما به اقدامات کوتاه مدت و میان مدت نپردازیم.  
 
وی در ادامه به تخصیص اعتبار 570 میلیاردی مقابله با ریزگردها اشاره کرد و گفت: این اعتبار سهم دستگاه هایی است که به عنوان عضو این ستاد قرار است در برنامه ریزی برای مقابله با پدیده ریزگردها اقداماتی را انجام دهند.  
 
شعایی با بیان این که سازمان محیط زیست تنها نقش هماهنگ کننده دارد گفت: اساسا ما نیاز به تخصیص اعتبار نداشتیم و از جمله دستگاه هایی که از این اعتبار استفاده کرده اند می توان به سازمان جنگل ها ومراتع اشاره کرد که منشا آب را شناسایی کردند و هم چنین وزارت نفت که براساس تعهداتش بحث تثبیت کانون های تاسیسات را شروع کرده است.  
 
مدیر طرح ملی مقابله با گرد و غبار اظهار داشت: قبول داریم که سرعت به نوعی کند است اما امیدواریم که با ورود به سال جدید آبی بتوانیم اقدامات خود را سرعت بخشیم.  
 
شعایی هم چنین یادآور شد: طی دو روز گذشته حوضچه های یک و دوی تالاب هورالعظیم پر شده است و سازمان جنگل ها نیز در حال تدوین برنامه های خود است اما با توجه به این که اقدامات کشت و مدیریت آب بستگی به سال آبی دارد این سازمان منتظر سال آبی جدید است تا برنامه های خود را شروع کند ضمن این که در مسائل مختلفی مثل شناسایی توانایی صنعتی کشور برای تهیه مالچ مناسب نیز از جمله اقداماتی است که در چند ماه اخیر صورت گرفته است.
 
شعائی در ادامه برنامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه چرا با وجود فرصت 14 ساله هنوز برنامه ریزی منسجمی در این راستا صورت نگرفته است گفت: اساس کار دولت تدبیرو امید تشکیل ستاد مقابله با بحران در آبان سال گذشته بود. 
 
به جد به دنبال حق احیای تالاب ها هستیم
 
مدیر طرح ملی مقابله با گرد و غبار با تاکید براینکه باید نظارت ها قوی و متمرکز شود ادامه داد: به جد به دنبال حق احیای تالاب ها هستیم به طوری که وزارت نفت پاسخگوی مسائل مرتبطه است. 
 
وی با اشاره به این که کانال های 1، 2 و 3 آب گیری شده اند گفت: تالاب ها یکی از فاکتورهای کنترل به حساب می آیند. 
 
شعائی با اشاره به سطح وسیعی از خشکسالی در منطقه افزود: تالاب ها به عنوان یکی از فاکتورهای کنترل موثر هستند. بنابراین امیدواریم با همت صورت گرفته بتوانیم به خوبی به جلو پیش برویم. 
 
مدیر طرح ملی مقابله با گرد و غبار با اشاره به این که کشور در مضیقه آب به سر می برد ادامه داد: با حکم رئیس سازمان محیط زیست ستادی را در هر استان برای مقابله با پدیده ریزگردها تشکیل داده ایم.  
 
وی با اشاره به این که در سیستان و بلوچستان موضوع متفاوت از خوزستان است بیان کرد: 90 درصد غبار تهران منشا محلی دارد لذا استانداران برای کلانشهرها باید طرح مدیریت جامع را تهیه کنند. بنابراین در این راستا با استانداران جلسه تشکیل دادیم تا این طرح استارتش زده شود. 
 
گرد و غبار تهران تحت تاثیر منشا محلی است 
 
شعائی ادامه داد: در تهران عوامل متعددی دست به دست هم داده اند تا پدیده ریزگردها تحت تاثیر منشا محلی قرار بگیرند. 
 
اقدامی برای جلوگیری از خشکی تالاب ها انجام نداده ایم
 
دهدشتی در ادامه برنامه با اشاره به این که کاری برای جلوگیری از خشکی تالاب ها انجام نداده ایم گفت: بلکه در یک سری از جاها حق آبه تالاب ها را محدود کرده ایم. 
 
رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که خشکی تالاب ها تشدید یافته است اظهار داشت: متاسفانه میان وزارتخانه ها ناهماهنگی وجود دارد و محیط زیست نظارت لازم را به عمل نیاورده است.  
 
وی با بیان این که متولی این قضیه محیط زیست است افزود: مجلس نظارتی بر روی این قضیه ندارد.  
 
محمدرضا اختصاصی استاد دانشگاه در ادامه برنامه طی گفتگوی زنده تلفنی در پاسخ به سوال اول مجری برنامه پیرامون طرح ملی بادشکن اطراف مزارع گفت: با پدیده تغییر اقلیم در منطقه خاورمیانه روبه رو هستیم به طوری که بخش عظیمی از گرد و غبارها از عراق و عربستان به کشور ورود پیدا می کند. 
 
ضرورت اجرای طرح ملی بادشکن اطراف مزارع
 
وی با اشاره به این که بخش عمده ای از این تغییرات ناشی از فعالیت های انسانی تغییر مدیریت و تغییر اقلیم است اظهار داشت: طرح ملی بادشکن اطراف مزارع به وزارت کشاورزی ارائه شده است و کشاورزان با این طرح موظف شوند که اطراف مزارع خود را بادشکن احداث کنند. 
 
اختصاصی با بیان این که در کشور عراق زمین های کشاورزی رها شده اند ادامه داد: این امر سبب تولید ریزگردهای ایران شده است. 
 
 فاجعه زیست محیطی اقدام ملی می طلبد
 
این استاد دانشگاه با تاکید براینکه فاجعه زیست محیطی اقدام ملی می طلبد عنوان کرد: طرح ملی بادشکن اطراف مزارع می تواند بخش عظیمی از مردم را به خود درگیر کند.
 
------
باشگاه خبرنگاران//رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی