Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 13250394
بلاتکلیفی دانشگاه مادر کشور


نیلی که از حمایت های افرادی نظیر رئیس دولت اصلاحات، توفیقی، فرجی دانا و ظریفیان برخوردار است این روزها سعی در تکیه زدن بر کرسی ریاست دانشگاه تهران را دارد.

به گزارش دانشجوی ایرانی، قریب به یک سال از انتصاب محمود نیلی احمدآبادی به سمت سرپرستی دانشگاه تهران می گذرد، طبق قانون بعد از مدت شش ماه هرگونه اقدام سرپرست غیرقانونی بوده و نهادهای نظارتی موظف به پیگرد قانونی و جلوگیری از دخل و تصرف در بیت المال هستند. این در حالی است که از تاریخ 19 آذر 1393، مهلت قانونی سرپرستی نیلی به پایان رسیده است. اما اتفاق دیگری در دانشگاه تهران درحال رقم خوردن است. سرپرست غیرقانونی دانشگاه تهران در سکوت خبری و رسانه ای مشغول منصوب کردن اعضای تیمی است که او را در رسیدن به این سمت یاری کرده اند.

به عنوان نمونه دکتر مجید نبی بیدهندی به ریاست موسسه ژئوفیزیک رسیده است، حمید پزشک به ریاست پردیس علوم و مرکز ارزیابی کیفیت، علی مقاری به ریاست دانشکده شیمی، سلطانی به ریاست دانشکده مکانیک، احمدرضا خضری به مدیریت حوزه ریاست و از همه جالب تر دکتر عباسی نژاد از تندروترین اساتید با 2رای، به نمایندگی هیئت ممیزی منصوب می شود.

صرف نظر از اینکه افراد منصوب شده دارای چه وابستگی های سیاسی و جناحی هستند، مساله مهم این است که انجام انتصابات برمبنای عدم شایسته سالاری و صرفا عضویت در باند آقای نیلی چه سرنوشتی برای مهمترین دانشگاه ایران رقم خواهد زد حائز اهمیت خواهد بود. نیلی در حالی این انتصاب ها را انجام داده که مشخص می گردد وی از ریاست خود بر دانشگاه تهران مطمئن است و در حال حاضر به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده عزل و نصب ها را صورت می دهد.

بر اساس گزارش ها، دولت به دنبال آن است که تعیین روسای دانشگاه ها را از حیطه اختیارات شورای عالی انقلاب فرهنگی خارج کند و این وظیفه را در اختیار کمیته 4 نفره ای قرار دهد که متشکل از وزیرعلوم، وزیر بهداشت، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی سپرده شود و اگر این کمیته ۴ نفره درباره سرپرست دانشگاهی توافق کردند و به اجماع رسیدند، همان تصمیم گرفته شود و اگر به اجماع نرسیدند در نهایت رئیس‌جمهور در این خصوص تصمیم‌ گیرد و نظر او تعیین‌کننده باشد. در صورت اجرایی شدن این تصمیم، تأیید صلاحیت سرپرستان دانشگاه‌ها دیگر به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی نخواهد آمد و مسئولان اجرایی درباره تأیید صلاحیت و انتخاب سرپرستان دانشگا‌ه‌ها تصمیم‌گیری خواهند کرد.

همچنین برگزاری همایشی با عنوان، «دوم خرداد تلاقی مشروطیت و جمهوریت» که با مجوز سرپرست دانشگاه تهران توسط انجمن اسلامی دانشگاه تهران برگزار شد نشانه ای از اقدامات سیاسی و جناحی محمود نیلی آبادی است.

همایشی که که برگزار کنندگان آن نظام اسلامی را متهم به استبداد کردند و هرچه خواستند، گفتند و هرچه توانستند به برخی مسئولین توهین کردند. دعوت از سعیدحجاریان، عباس عبدی و حمیدرضا جلایی پور به عنوان سخنران در دانشگاه تهران و برگزاری جلسات حزب کارگزاران در دانشگاه تهران تنها گوشه ای از اقدامات جنجالی نیلی است. 

در این بین سکوت مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اکثریت اساتید و دانشجویان این دانشگاه به امری آزار دهنده تبدیل شده است که باید منتظر ماند و دید آیا این دونهاد بالادستی کشور به ریاست نیلی بر دانشگاه تهران، تن خواهند داد؟

نیلی چگونه سرپرست دانشگاه  مادر کشور شد؟ 

اما چگونگی انتصاب نیلی به عنوان سرپرست دانشگاه تهران بدون حاشیه و جنجال نبود. محمود نیلی احمدآبادی که در 19 خرداد 93 با حکم دوست دیرین خود یعنی رضافرجی دانا در دوران وزات خود و حمایت برخی اساتید بازنشسته و مشغول به کار دانشگاه نظیر رحیمیان و کولایی و طی یک لویی جرگه نمایشی و غیرقانونی به سمت سرپرستی دانشگاه تهران گمارده شد هنوز پس از بیش از یکسال سرپرستی به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی نشده است و دانشگاه مادر کشور بیش از یکسال است که با سرپرست اداره می شود و گویا این بلاتکلیفی تمام شدنی نیست.

وی که از عناصر اصلی تعطیلی کلاسها در سال 88 و تحصن اساتید در دانشگاه تهران است و در همان سال از سمت ریاست دانشکده فنی برکنار می شود، این روزها با شرکت در نماز جماعت مسجد دانشگاه و شرکت در مراسم های فرهنگی سعی در فرار از فشارها برای عدم معرفی وی به شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد.

محمودنیلی احمدآبادی در تحصن 26 خرداد 88 در مسجددانشگاه تهران و دعوت از توفیقی برای سخنرانی دراین مجلس

در حالی دانشگاه تهران کماکان با سرپرست اداره می شود که در حال حاضر حدود ۳۰ دانشگاه کشور پس از گذشت حدود ۲ سال از دولت یازدهم بدون رئیس اداره می‌ شوند و گفته می شود كه رئيس‌جمهور به دليل اختلافاتی كه در اين زمینه جود دارد انتخاب روسای دانشگاه‌ها را در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار نمی‌دهد. 

ظریفیان و سمنانیان از گروه افراطی حامیان نیلی در تحصن 26 خرداد 88

با این حال مشخص نیست چرا دولت اصرار دارد علی رغم وجود شائبه های فراوان اطراف نیلی، سرپرست دانشگاه تهران، وی را به عنوان گزینه اصلی خود برای ریاست دانشگاه معرفی کند و بر این امر اصرار نیز دارد. فرهادی، وزیر علوم درحالی دوباره نیلی را برای ریاست دانشگاه معرفی کرده که مهدی نبویان، نماینده مجلس در مصاحبه با خبرگزاری دانشجو با یادآوری وعده وزیر علوم مبنی بر به کار نگرفتن افراد دارای سابقه در فتنه اعلام کرده: بسیار تعجب می‌کنیم که چرا آقای فرهادی بر اساس وعده ای که دادند عمل نکردند و آقای نیلی را به عنوان گزینه ریاست دانشگاه تهران معرفی کرده‌اند. معنا ندارد کسی که مجلس صلاحیت او را برای وزارت علوم رد کرده، برای ریاست یک دانشگاه مهمّ معرفی شود.ه آقای فرهادی توصیه می‌کنیم که مراقب قول‌های خود باشند و درخصوص وعده‌هایی که دادند صداقت داشته باشند چراکه مشکل ما با آقای فرجی دانا نیز همین بود؛ اگر صداقت وجود داشت این مشکلات بوجود نمی‌آمد و صداقت اقتضا می‌کند که آدم به وعده‌هایش وفا کند.

فرجی دانا و محمد رحیمیان از حامیان نیلی و متحصن در مسجد دانشگاه تهران( 26 خرداد 88)

محمود نیلی احمدآبادی نامی است که در نامه سرگشاده 88 استاد دانشگاه تهران به رهبر معظم انقلاب در اعتراض به تجمع برخی دانشجویان انقلابی در روز 16 آذر سال 88 در دانشگاه تهران ذکر شده است.

به کارگیری چنین افرادی در دولتی که با شعار تدبیر و امید و برقراری اعتدال در سیاست های کشور بر روی کار آمده، خود به طور مشخص به دور از تدبیر است و باعث نه تنها ایجاد حاشیه در سپهر سیاسی کشور می شود، بلکه به نظر نمی رسد حرکت پرشتاب علمی با انتصاب چنین چهره‌های حاشیه دار و حاشیه ساز  با فقدان سوابق قوی، محقق شود و قطعا رویه در پیش گرفته شده از سوی وزارت علوم، به ضرر جامعه دانشگاهی بوده و باعث تنش و دورشدن فضای دانشگاه از ثبات و حرکت علمی خواهد شد.

فرهنگ نیوز//رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی