Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12054734
با ارسال سلاح‌های بیشتر برای عربستان؛


"آنتونی بلینکن" معاون وزارت خارجه آمریکا در سفرش به عربستان صراحتا گفت که آمریکا تحویل سلاح به ائتلاف عربی برای کشتن مردم بیگناه یمن را "تسریع" کرده است.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از جام نیوز، ایالات متحده آمریکا به جای آنکه مطابق اعلامیه جهانی حقوق بشر، برای جلوگیری از کشته شدن مردم بیگناه یمن کاری بکند و مانع اقدامات ضدبشری عربستان شود، قصد دارد کمک‌هایش به پادشاهان عربی را بیشتر کند.

به گزارش رسانه های غربی، آمریکا تحویل سلاح به ائتلاف تحت هدایت عربستان سعودی را سرعت بخشیده است.

آنتونی بلینکن معاون وزارت خارجه آمریکا گفت که آمریکا همچنین درحال تقویت تبادل اطلاعات جاسوسی با این ائتلاف است.

به نوشته سایت بی بی سی، بلینکن روز سه شنبه در سفری به ریاض، پایتخت عربستان، گفت که آمریکا تحویل سلاح به ائتلاف تحت رهبری عربستان را "تسریع" کرده است.

آنتونی بلینکن، پس از گفتگو با اعضای شورای همکاری خلیج فارس در ریاض افزود: «عربستان با اقداماتش پیام محکمی را به حوثی ها و متحدانش می فرستد که نمی توانند با زور بر یمن مسلط شوند.»

او ادامه داد : آمریکا تبادل اطلاعات با ائتلاف را افزایش داده و یک مرکز برای هماهنگی با عملیات سعودی ایجاد کرده است.

 

 

تحولات و اخبار منطقه‌ای مرتبط با بحران یمن

مقام معظم رهبری در دیدار روز گذشته با رئیس جمهور ترکیه تأکید کردند: «موضع جمهوری اسلامی در خصوص تمام کشورها از جمله یمن، مخالفت با دخالت خارجی است، بنابراین، از نظر ما راه حل بحران یمن نیز توقف حملات و دخالت خارجی علیه مردم این کشور است، و این، یمنی‌ها هستند که باید برای آینده‌ی کشورشان تصمیم‌گیری کنند.»

ایشان خطاب به آقای اردوغان تصریح کردند: «امروز آمریکا و صهیونیست‌ها از اختلافات داخلی برخی کشورهای اسلامی خوشحال هستند و راه حل این مشکلات، همکاری کشورهای اسلامی و انجام اقدامات عملی مناسب و سازنده است.»

حجت الاسلام حسن روحانی و رجب طیب اردوغان در نشست خبری مشترک خود در تهران بر پایان جنگ در یمن و روی کار آمدن دولتی فراگیر در این کشور تاکید کردند.

دکتر محمد جواد ظریف نیز راهی سفری دو روزه به پاکستان شده است.

روز سه‌شنبه سرتاج عزیز، مشاور امور بین‌المللی نخست‌وزیر پاکستان، در گفت‌وگویی با شبکه دنیانیوز آن کشور، از توافق میان ایران و ترکیه برای یافتن راه‌حلی سیاسی در مورد یمن استقبال کرد.

 

 

نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان که در بحران یمن از عربستان حمایت کرده، از ایران خواست در مذاکرات بر سر یمن حضور داشته باشد.

نواز شریف در پارلمان پاکستان گفته است که برای تصمیم‌گیری در مورد حضور در یمن «عجله‌ای نیست» و او باور دارد که «سایر کشورهای مسلمان» به نتیجه خواهند رسید.

پارلمان پاکستان موضوع پیوستن به ائتلاف به رهبری عربستان را بررسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز هیچ‌یک از نمایندگان پارلمان برای سخنرانی به نفع حضور نظامی پاکستان در ائتلاف، پشت تریبون قرار نگرفتند.

عربستان سعودی از پاکستان خواسته بود هواپیما، کشتی و سرباز در اختیار ائتلاف قرار دهد. اما پاکستان تاکنون مقاومت کرده است.

 

اوضاع یمن بحرانی است

سازمان های امدادرسانی نسبت به یک بحران انسانی در شهر بندری عدن هشدار داده اند. تخمین زده می شود که حدود ۵۵۰ نفر در دو هفته گذشته در این شهر کشته شده باشند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی تقریبا دو هزار نفر هم در همین مدت مجروح شده اند.

یونیسف، سازمان کودکان ملل متحد، می گوید که ۷۴ نفر از کشته ها کودک هستند و بیش از ۱۰۰ هزار نفر آواره شده اند.

یک سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت که وضعیت عدن را باید در بهترین حالت "فاجعه بار" توصیف کرد. مری کلر فگالی به خبرگزاری فرانسه گفت:‌ «جنگ در عدن در هر خیابان و هر گوشه جریان دارد. خیلی ها نمی توانند از معرکه بگریزند.»

این هفته نبردها در این شهر تشدید شد؛ بیمارستان ها اشباع شدند، آمبولانس ها ربوده شدند و اجساد کشته ها در خیابان ها رها شد.

بنابه گزارش ها هواپیماهای ائتلاف روز سه شنبه یک پایگاه نظامی در مرکز یمن در نزدیکی شهر ایب را بمباران کردند.

پیشتر رییس صلیب سرخ جهانی گفت بحران داخلی یمن، عدن را به شهر ارواح تبدیل کرده است.

رابرت گوسن به بی‌بی‌سی گفت: «ما شاهد اجساد زیادی هستیم که به بیمارستان شهر آورده می‌شوند یا افرادی که در بیمارستان می‌میرند.»

«مردم در شهر دیده‌نمی شوند چون مخفی شده‌اند. اقتصاد کاملا فلج شده است.»

در برخی مناطق شبکه آب رسانی مختل شده و این مشکل بویژه در بخش جنوبی عدن شدیدتر است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی