Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12214769
مصوبه سنا در چارچوب مسایل داخلی آمریکا است


سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به مصوبه اخیر کمیته روابط خارجی سنای آمریکا آن را بخشی از چارچوب‌های داخلی آمریکا دانست، وی همچنین اعلام کرد که ظریف در اجلاس بازنگری ان‌پی‌تی در نیویورک شرکت می‌کند.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از تسنیم، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به مصوبه اخیر کمیته روابط خارجی سنای آمریکا آن را بخشی از چارچوب‌های داخلی آمریکا دانست و اعلام کرد که ما با دولت آمریکا مشغول مذاکره هستیم. وی افزود آنچه برای ما مهم است تعهد دولت آمریکا برای هر توافق احتمالی است و اجرای تعهد هم به عهده دولت آمریکاست.

افخم گفت: ایران در حال مذاکره با دولتهاست و بر اساس قوانین بین المللی دولتها مسئول انجام تعهدات کشورها هستند و  هرگونه توافق احتمالی که تعهدی را برای کشورها ایجاد کند دولتها مسئول اجرا و پایبندی به تعهدات هستند.

افخم تاکید کرد در عین حال همکاران ما همه موضوعاتی را که از نظر کارشناسی در این زمینه مطرح است بررسی می کنند.

ادامه مذاکرات ایران و انگلیس برای بازگشایی سفارتها

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره بازگشایی سفارت انگلیس در تهران گفت گفتگوهایی درحال انجام است و کاردارهای غیرمقیم در تردد هستند، مذاکراتی نیز در جریان است که امکان بازگشایی سفارتخانه ها فراهم شود که هر زمان مناسب بود و همه مسائل روشن شود این کار انجام خواهد شد. این امر نیازمند طی مذاکرات کارشناسی و بررسی زمینه ها، رفع موانع است و به هر حال این مسیری تدریجی است.

افخم درباره اخبار منتشر شده مبنی بر انتصابش به عنوان سفیر گفت: این خبر را بنده هم دیدم اما رسانه‌ها توجه کنند که کلیه اخبار باید از منابع موثق مسئول باشد و هرگونه انتصاب در وزارت خارجه  پس از طی مراحل خاص و لازم اعلام می‌شود. ما هیچ وقت نسبت به خبرپراکنی‌ها واکنش نشان ندادیم چه درباره فرد دیگری باشد و چه درباره شخص بنده باشد.

سفر کارشناسان آژانس به تهران برای بررسی 2 موضوع باقی مانده

وی درباره سفر بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران اظهار داشت همکاری‌های بین سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی اتمی در مسیر خوبی قرار دارد، بر اساس تفاهم آبان ماه سال 92 یک سری موضوعات در یک جدول کاری مورد توافق قرار گرفت، که موضوعات مرحله به مرحله بحث و بررسی شد در سفر امروز این گروه دو موضوع باقی مانده مورد بررسی قرار می گیرد، افخم این دو موضوع را بازدید از سایت مریوان و بحث انتشار مقاله ای درباره انتقال نوترونی است که بحثهایی تخصصی است.

وی با تاکید بر  تعاملات بسیار خوب ایران با آژانس افزود:تقریبا از 18 مورد موضوعی که مطرح بوده تعداد زیادی حل و فصل شده، اراده ما مبتنی بر همکاری و شفاف‌سازی فعالیت‌هایمان، ارائه دسترسی های مجاز بر اساس مقررات پادمان به عنوان یک عضو ان پی تی است.

وی افزود: فکر می‌کنم آژانس به تدیج به این مسئله می‌رسد که هیچ انحرافی از فعالیتهای صلح آمیز هسته‌ای ما صورت نگرفته است

افخم سفر کارشناسان آژانس به تهران را یک روزه خواند و ابراز امیدواری کرد در تداوم سفرها و گفتگوها مسائل باقی مانده هم حل و فصل شود.

متاسفانه قطعنامه شورای امنیت درباره یمن به حملات هوایی نپرداخته

سخنگوی درباره قطعنامه اخیر شورای امنیت گفت انتظار داشتیم قطعنامه شورای امنیت به مسئله حملاتی که زیرساخت ها و مردم بیگناه یمن را هدف قرار داده می‌پرداخت که متاسفانه در این قطعنامه این مسئله مهم نادیده گرفته  شده است. وی افزود: انتظار می رود مسائل یمن کاملا واقع بینانه و مبتنی بر وضعیت واقعی یمن پیش رود، معتقدیم که بحران یمن راه حل نظامی ندارد و تنها راه، راه حل سیاسی است. افخم تاکید کرد  باید شرایط برای گفتگوهای گروهها، اشخاص و احزاب مختلف یمن فراهم شود و از پیچیده ترشدن بحران جلوگیری شود. افخم با اشاره به طرح 4 ماده ای  ایران برای پایان دادن به بحران یمن  گفت که این طرح با بحث توقف حملات شروع می شود  و خواهان ارسال کمک های انسان دوستانه است که بسیار مهم است و نیز خواهان انجام گفتگوها هستیم و شرایط به سمت تشکیل دولت وحدت ملی حرکت کند.

افخم درباره فعالیت های دیپلماتیک کشورمان در خصوص بحران یمن گفت‌: سفیر ایران در سازمان ملل، نامه‌ای را در مورد دیدگاه‌های ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن به شورای امنیت ارائه کرده و درخواست کرده است که به عنوان یک سند در این شورا لحاظ شود. ارسال کمک‌های انسان دوستانه بخش مهمی از این نامه و دیدگاه ایران است.

وی ادامه داد: رایزنی‌های ما با کشورهای منطقه برای کمک به حل بحران یمن، توقف حملات و زمینه‌سازی انجام گفت‌وگوها و پیشبرد راه‌حل سیاسی و آماده‌سازی شرایط برای گفت‌وگو ادامه دارد و سفرای ایران در کشورهای مختلف نیز با مقامات این کشورها ملاقات و گفت‌وگو دارند تا بتوانیم مسائل منطقه را به سمت گفت‌وگوی سیاسی سوق دهیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در مورد ماجرای تعرض دو مأمور فرودگاه جده به دو نوجوان ایرانی، خواستار این شد که دولت عربستان به سرعت و دقت به این موضوع رسیدگی کند.

دور بعدی مذاکرات چهارشنبه 2 اردیبهشت

وی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری تسنیم در مورد تاریخ آغاز دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+ 5گفت: احتمالا چهارشنبه هفته آینده و در سطح معاونان و کارشناسان آغاز خواهد شد و مکان آن هنوز نهایی نشده است.

افخم همچنین در پاسخ به پرسش تسنیم در مورد موضوع انتشار فکت‌شیت ایرانی نیز عنوان داشت: متنی به صورت پیش‌نویس آماده شده و در دست تدوین است، اما انتشار آن با صلاحدید مسئولان عالی کشور انجام می‌شود. وی تاکید کرد مبنای محتوای فکت شیت اظهار نظرها و گفتگوهایی است که مسئول تیم مذاکره کننده، آقای ظریف، آقای صالحی و آقای عراقچی داشته اند.

وی همچنین با اشاره به اجلاس بازنگری ان‌پی‌تی در نیویورک گفت که ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در این اجلاس شرکت و سخنرانی خواهد کرد.

وی افزود: با توجه به حضور وزیر خارجه و وزرای دیگر در این اجلاس، امکان اینکه در حاشیه اجلاس  مذاکراتی صورت گیرد وجود دارد.

وی همچنین در خصوص دور بعدی مذاکرات گفت: هیأت‌ها در حال حاضر وارد مرحله نگارش می‌شوند و برای نگارش، متن اولیه و چرک‌نویسی وجود دارد که دارای پرانتزها و جاهای خالی است. بنابراین صرفاً نگارش نیست و مذاکرات در برخی از ابعاد و جزئیات هم  انجام می‌شود تا زمینه برای رسیدن به توافق احتمالی فراهم شود.

وی اضافه کرد: هر هیأتی متن ویژه خود را دارد و دوستان ما پیش از این گفتند که ابعادی هست که نیازمند انجام مذاکرات است. در برخی جزئیات مذاکرات حتما باید انجام شود و اگر تغییراتی مورد نیاز و نظر باشد، صورت می گیرد.

 اخم در پاسخ به سوالی درباره تدابیر وزارت خارجه برای جلوگیری از زیاده‌خواهی‌های آمریکایی‌ها در توافق نهایی گفت: این تدابیر مربوط به این مرحله نیست و از زمانی که مذاکرات را آغاز کردیم کاملاً آگاهانه عمل کرده و اقداماتمان مبتنی بر شناخت طرف‌های مقابل بود.

وی با بیان اینکه ما با رویکردهای آنها آشنا هستیم افزود: تیم مذاکره‌کننده ما راهبرد مذاکراتی خود را تنظیم کرده و بر مبنای پافشاری در حقوق ملت ایران و حفظ و اقتدار و عزت این ملت به گفت‌وگوها ادامه می‌دهیم.  اقتدار و عزت ایران نباید لطمه‌ای بخورد و ما توافق به هر قیمتی را دنبال نمی‌کنیم و تیم مذاکره‌ کننده این رویکرد را با حساسیت دنبال می‌کند.

افخم با بیان اینکه ما در خطوط قرمز و مبانی کلی و حفظ عزت مردم و دستاوردهای بومی هسته‌ای تاکید داریم، خاطرنشان کرد: فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای ایران امروز برای جهان شناخته شده و همه متوجه شدند که ما قصد استفاده غیر صلح‌آمیز نداشته و نداریم و مبانی استدلالی، عقلی و شرعی در این خصوص داریم.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: تیم مذاکره‌کننده کاملاً هوشمند و براساس دستورالعمل‌ها و رویکردهای مذاکراتی این مسیر را به خوبی طی کرده و دوره باقی مانده که دوره زمانی فشرده و پرکاری خواهد بود، نیز بر همین مبنا و با حمایت‌های خوب مردم در این مسیر حرکت خواهند کرد.

وزیر دفاع امروز راهی مسکو می شود

افخم در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه رایزنی‌هایی درباره تصمیم اخیر ولادیمیر پوتین برای لغو ممنوعیت تحویل سامانه موشکی اس 300 به ایران و این سامانه چه زمانی تحویل ایران داده می‌شود گفت:روابط ایران و روسیه جامع است و ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و دفاعی را در بر می‌گیرد و طی سال‌های گذشته در همه این سطوح گفت‌وگوها در جریان بوده و روند رو به جلو و با شتاب خوبی است.

وی با تاکید بر اینکه همکاری‌ها در حوزه دفاعی علی رغم برخی تحریم‌ها ادامه داشته گفت: تحویل سامانه موشکی اس 300 بخشی از موضوعی بوده که در همکاری‌های دفاعی بین دو کشور مطرح بوده و در مذاکرات همواره دنبال می‌شد و در پی پیگیری‌ها و پافشاری طرف ایرانی برای تحویل آن خبرهای اخیر را داشتیم که قرار شده سامانه تحویل ایران داده شود.

وی افزود:امروز وزیر دفاع کشور نیز به روسیه می‌رود و در اجلاس امنیت بین‌المللی مسکو سخنرانی خواهد کرد و گفت‌‌وگوهایی با مقامات روسی در مورد جزئیات این کار و روند و ابعاد زمانی آن خواهد داشت.

افخم در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره سفر لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه به عربستان و اظهارت وی درباره بحران یمن گفت: البته اینها سفرهای روتینی است و همکاری‌های کشورهای همسایه ما با سایر کشورها در جریان است و ما در خصوص بحران یمن بر این باوریم که همه طرف‌ها و کشورهای اروپایی باید تلاش‌های خود را  به توقف حملات، بمباران زیرساخت‌ها و حمله به غیرنظامیان معطوف کنند.

سفر وزیر خارجه استرالیا به تهران/ موضوع پناهجویان بررسی می شود

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین اعلام کرد که وزیر خارجه استرالیا روز جمعه وارد تهران خواهد شد و گفتگوها و رایزنی‌های دوجانبه از روز شنبه آغاز خواهد شد. افخم محتوای گفتگوها را مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی  دانست و گفت یک بُعد این گفتگوها مسئله ایرانی‌های مقیم در استرالیا و سفر پناهجویان اختصاص دارد. 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی