Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 11991937


در این سایت آمده: «درصورتی که با شرکت در تجمع قانونی و اعتراض حضوری (با کسب مجوزهای لازم) به پخش برنامه هتاکانه «در حاشیه» و رویه صدا و سیما، موافق هستند شماره نظام پزشکی و همچنین کد ملی خود را وارد کنند‌».

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از «تابناک»، همزمان با انتشار نامه زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی در اعتراض به سریال «در حاشیه»»، سازمان نظام پزشکی در سایت خود نیز پوستری از سریال منتشر و با لقب دادن «برنامهٔ هتاکانه» به این سریال، از پزشکان تقاضا کرده در تجمع اعتراض‌آمیز شرکت کنند.

در این سایت آمده: «در صورتی که با شرکت در تجمع قانونی و اعتراض حضوری (با کسب مجوزهای لازم) به پخش برنامه هتاکانه «درحاشیه» و رویه صدا و سیما، موافق هستند شماره نظام پزشکی و همچنین کد ملی خود را وارد کنند‌».

رضا لاری‌پور، مشاور رئیس سازمان نظام پزشکی در خصوص تعداد ‌نام‌نویسی کنندگان در کمپین نظام پزشکی برای تجمع مقابله با پخش سریال «در حاشیه» از سیما گفت: «تاکنون بیش از ۷هزار تن از پزشکان برای شرکت در این تجمع اعلام آمادگی کرده‌اند که یک چهارم جمعیت جزو مخالفان برگزاری تجمع هستند که البته این ۲۰ درصد تنها مخالف تجمع هستند. این تجمع در مخالفت با رویه صدا و سیماست و تنها نسبت به سریال نیست اما پخش این سریال آغازگر این اعتراضات بوده است. بر همین اساس در صورتی که مجوزهای رسمی از سوی مراکز ذی‌ربط دریافت شود زمان و مکان برگزاری تجمع متعاقبا اعلام خواهد شد‌».

سخنگوی نظام پزشکی با اشاره به هشدارهای این سازمان از دی ماه سال ۹۳، تأکید کرده است: «اگر دولت در نظام سلامت دستاورد مثبت و اقدامات چشمگیری انجام داده است و نسبت به آن مانور سنگینی در رسانه‌ها ارائه می‌کند، جز با همت و فداکاری جامعه پزشکی امکان پذیر نبوده است در حالی که متأسفانه سریال جدید «در حاشیه» مملو از لودگی و غیر منصفانه و فارغ از هر گونه آثار هنری است و این روند باعث تخریب روابط بین جامعه پزشکی و بیماران می‌شود‌».


این اظهارات عجیب نشان می‌دهد، تولید یک محصول فرهنگی در ایران تا چه میزان دشوار است و با توجه به سوابق پیشین در خصوص موضع گیری‌ها پیرامون دیگر سریال‌ها و فیلم‌ها که دیگر مشاغل را دستمایه طنز قرار داده بودند، تولید یک کمدی جذاب و تأثیرگذار مأموریتی تا چه میزان به مرز «امر ناممکن» نزدیک است و در عین حال، این حقیقت را نیز آشکار می‌سازد که سطح آستانه تحمل هیچ نسبتی با تحصیلات دانشگاهی و طبقه اجتماعی ندارد و بسیاری از قشرها خود را در هاله قدسی تلقی می‌کنند که نباید در معرض نقد قرار گیرند.

درک تفاوت آشکار کمدی، ملودرام و تراژدی با مستند، ظاهراً حتی برای وزیر بهداشت و رئیس سازمان نظام پزشکی نیز ممکن نیست و حتی این چهره‌ها که باید در پی فرهنگ سازی برای تمیز قائل شدن میان حقیقت و داستان باشند، در ابتدای این صف قرار گرفتند و اتفاقاً با پیش داوری برای این سریال که پخش نشده بود، بر آتش دمیدند و حال نظام پزشکی میدان‌داری دعوایی شده که نمی‌توان ملاحظات امنیتی‌اش را نادیده گرفت و به مسئولان این حوزه متذکر نشد.

تشکیل جلسه در محل لوکیشن با حضور قائم مقام وزیر بهداشت و مدیر وقت شبکه ۵ و بحث درباره احتمال بروز حواشی در جامعه پزشکان، پرستاران و دست‌اندرکاران حوزه سلامت؛ جلسه با حضور وزیر بهداشت، اعضای شورای فرهنگی و هنری وزارت بهداشت، مدیران وقت شبکه ۵ و عوامل تولید، مذاکره و جلسه با دارابی وقت سیما، تشکیل جلسه و مذاکره با اصغر پورمحمدی معاونت کنونی سیما و انتقال دغدغه‌های جامعه پزشکی، برگزاری جلسه با رئیس سازمان صداوسیما در خصوص هماهنگی در سیاست‌ها و برنامه‌ها و طرح موضوع این سریال، تنها بخشی از تلاش وزیر بهداشت در مسیر ساخت این سریال بود که در نامه انتهای سال قاضی‌زاده هاشمی به سرافراز رسانه‌ای شد و نشان داد، حتی دست رسانه ملی نیز برای ساخت یک کمدی تا چه حد بسته است.

در این شرایط به نظر می‌رسد، تکلیف برای مدیران رسانه ملی مشخص است و این اتفاق به عنوان یک مصداق شفاف، بزنگاهی برای سنجش توانمندی مدیران ارشد رسانه ملی برای دفاع از خواست عمومی و عبور از منافع و موقعیت یک طیف خاص است و در واقع شرایطی که با این سبک اعتراضات رخ داده، فرا‌تر از تصمیم‌گیری درباره پخش یک سریال است و در سطح افکارعمومی، معیاری برای سنجش موقعیت رسانه ملی و نوع تصمیم‌گیری مدیران این نهاد است.

بنابراین هرگونه تعامل و کاهش جنبه کمیک این سریال و آب بستن در این مجموعه و یا خلق شخصیت‌های قدسی در ادامه سریال برای نشان دادن پزشک خوب و کاهش فشار علنی وزارت بهداشت و نظام پزشکی و در ‌‌نهایت بر هم زدن ترکیب کنونی این سریال، به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و انتظار می‌رود مدیران رسانه ملی به هیچ عنوان به این سمت و سو حرکت نکنند.

در عین حال، این توقع وجود دارد که تلویزیون در این زمینه که عموم مردم درک کاملی نسبت به تفاوت فیلم و سریال با حقیقت، به فرهنگ سازی با تولید برنامه‌های مکرر بپردازد، زیرا در غیر این صورت، ادامه فعالیت برای سینماگران و برنامه سازان تلویزیون روز به روز دشوار‌تر و خطوط قرمز روز به روز گسترده‌تر خواهد شد.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی