شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12224687
نشست خبری مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور


احمد محمدی‌فر مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: افکار عمومی ما باید بدانند که اتباع خارجی افغانستانی عمدتا افراد صالحی هستند و اتباعی که دچار جرم می‌شوند تعدادشان بسیار محدود بوده و اغلب از اتباع غیرمجاز هستند.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از خبرگزاری تسنیم، صبح امروز نشست خبری احمد محمدی‌فر مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور  با موضوع طرح آمایش پناهندگان در محل اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با حضور خبرنگاران و معاونین این اداره کل برگزار شد. 

محمدی‌فر در ابتدای این جلسه با اشاره به برخی از اقدامات انجام شده در حوزه اتباع و مهاجرین خارجی گفت: در کشور ما در حال حاضر حدود یک و نیم میلیون نفر از اتباع افغانستانی به شکل قانونمند در قالب پناهنده یا اقامت موقت حضور داشته و به کار اشتغال و زندگی می‌پردازند. حدود 360 هزار نفر دانش‌آموز نیز از بین اتباع افغانستانی در حال تحصیل هستند و از خدمات و مزایای تحصیلی و در پاره‌ای از موارد از خدمات بیشتری نیز بهره‌مند شده‌اند. 

وی با اشاره به اینکه ما حدود 12 هزار دانشجو نیز از این اتباع را تحت پوشش تحصیلی قرار داده‌ایم گفت: تاکنون حدود 17 هزار نفر از دانشجویان تبعه فارغ‌التحصیل شد‌ه‌اند و این در حالی است که 12 هزار نفر از طلاب افغانستانی نیز در حوزه‌های علمیه و دینی تحت پوشش جامعه المصطفی در حال تحصیل هستند.

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت امور خارجه ادامه داد: برای حدود 360 هزار نفر از اتباع افغانستانی مجوز و کارت اشتغال صادر شده که با مجوزهای صادر شده در وزارت کار اجازه فعالیت و اشتغال دارند. این در حالی است که از سال 1390 تعداد قابل توجهی از اتباع غیرمجاز دستگیر و از مرزها طرد شده‌اند. بخشی از پناهندگان نیز در 29 اردوگاه و مهمان‌شهر مهاجران در 13 استان مستقر شده و تحت حمایت جمهوری اسلامی هستند. حدود 220 هزار نفر از اقشار آسیب‌پذیر نیز تحت حمایت‌های ویژه قرار گرفته‌اند. با توجه به روندی که در مورد افراد غیرمجازی که به کشور وارد شده‌اند صورت گرفته است از سال 1389 ساماندهی‌ها آغاز شده و حدود 270 هزار کارت آمایش که نشان دهنده حضور مجاز آنهاست در قالب 50 هزار خانواده تحویل مهاجرین شده است که علاوه بر آن 47 هزار خانواده نیز در قالب گذرنامه و روادید وارد کشور شده‌اند.

محمدی‌فر تصریح کرد: ما از تاریخ 13 اردیبهشت 94 مرحله دهم تحویل کارتهای آمایش پناهندگان افغانی را شروع می‌کنیم و این کارتها در اختیار کسانی قرار خواهد گرفت که به شکل قانونی در ایران حضور دارند. لازم است تاکید کنم که این کارتها مخصوص آنهایی است که به شکل قانونی در ایران حضور دارند. اما برای آنهایی که به شکل غیرمجاز در ایران حضور پیدا کرده‌اند برنامه‌ها و اقداماتی را در دو حوزه داریم که با هماهنگی دولت افغانستان انجام می‌شود. 

وی ادامه داد: حوزه اول برخورد با مهاجرین و اتباع غیرمجاز است که آنها را از راه‌های قانونی به کشور افغانستان انتقال می‌دهیم و حوزه دوم مربوط به صاحبان مشاغلی است که اتباع غیرمجاز را به کار گرفته‌اند. امسال با اینگونه افراد برخورد خواهیم کرد چرا که اقدامات غیرقانونی را انجام داده‌اند. بهتر است که آنها قبل از اینکه دچار آسیب و ضرر به دلیل رعایت نکردن قانون بشوند از به کارگیری اتباع غیرقانونی جلوگیری کنند. چرا که ما هر سال حدودا 300 هزار نفر از اتباع افغانستانی که توسط نیروی انتظامی دستگیر شده‌اند را طرد می‌کنیم. 

محمدی‌فر در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: آن دسته از اتباع افغانستانی که کارت آمایش می‌گیرند مجوز اشتغال و حضور قانونی در کشور را خواهند داشت. ما به دنبال آن هستیم که از ورودهای غیرمجاز و فعالیت گروه‌های قاچاق و باندهای قاچاق انسان با هماهنگی دولت افغانستان جلوگیری کنیم. 

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری گفت: براساس قانون در 14 استان مجوز حضور اتباع افغانستانی به شکل قانونمند وجود دارد و حضور اتباع غیرمجاز در همه نقاط کشور غیرقانونی است. اتباع مجاز نیز صرفا می‌توانند در 14 استان کشور حضور داشته باشند حتی اگر در استان دیگری حضور پیدا کنند کار آنها غیرقانونی است. 

محمدی‌فر افزود: مجموع اتباع قانونی که از تمام کشورها در ایران حضور دارند یک رقم شناور است چرا که اتباع برخی دیگر از کشورها به جز کشور افغانستان بیشتر در قالب پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی در ایران حضور دارند و جمعیت شناور آنها حدود 500 هزار نفر است که با مجموع جمعیت اتباع قانونی افغانستان حدود 2 میلیون اتباع قانونی در کشور وجود دارد. براساس پیش‌بینی‌های ما که عدد دقیقی هم نمی‌تـوان از آن به دست آورد حدود یک میلیون نفر از اتباع غیرمجاز در کشور حضور دارند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه طبق اصول قانون اساسی آموزش کودکان پناهنده در ایران رایگان است اما متاسفانه در سالهای اخیر این مسئله کمی مورد غفلت واقع شده است و برنامه اداره اتباع امسال برای تحقق این امر در سال جاری را خواستار شده بود، گفت: در مورد دانش‌آموزان افغانستانی می‌توان گفت که شرایط آنها مشابه دانش‌آموزان ایرانی است و حتی می‌توان گفت که برای آنها تسهیلات بیشتری ایجاد شده و برخی از آن افراد نیز از پرداخت هرگونه شهریه معاف هستند. اما کمک‌های تحصیلی که در ایران برای اتباع در نظر گرفته شده است همان شرایط اتباع ایرانی است. حتی در مسئله خدمات شهری بحث کار و عوارض نیز این مسائل دقت شده است. 

وی افزود: وزارت آموزش و پرورش بحث کمک هزینه‌های تحصیلی را در نظر گرفته است که در برخی از مدارس وجوهی برای کمک به آن مدرسه ازخانواده‌ها دریافت می‌شود که براساس مصوبات بسیاری از مهاجرین از پرداخت آن معاف هستند و برخی هم که دچار بیماریهای خاص هستند یا زنان سرپرست خانوار نیز از پرداخت این نوع مبالغ معاف هستند. ضمن اینکه آمار آموزش و پرورش می‌گوید که هزینه تحصیل هر دانش‌آموز حدود یک میلیون و 800 هزار تومان است که کمک هزینه‌ها در حد یک دهم آن ه