شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 13095286
170 محقق کشور در نامه ای به رئیس جمهور،


170 تن از محققان کشور درباره شفاف سازی روند گزینش‌ها و تصمیم‌گیری‌های مدیریت دانشگاه‌ها در امور استخدامی و ارتقای اساتید به رئیس جمهور نامه نوشتند.

به گزارش دانشجوی ایرانی، در قسمتی از این نامه آمده است: فرایندهای انتخابی غیرشفاف و سلیقهای در هنگام استخدام اولیه، تحت عنوان گزینش، و در مراحل بعد در ترفیع و تمدید قرارداد اساتید، چشمگیر بوده و در بسیاری از موارد، مبتنی بر معیارهایی جز توانایی های علمی و تخصصی این اساتید بوده اند. این همه در حالی است که اساتید دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ایران از داشتن اتحادیه صنفی یا هرگونه نهاد مدافع حقوق اولیه حرفهای شان محرومند.

متن این نامه به شرح ذیل است:

ما به تازگی دریافته ایم که دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی قرارداد آقای دکتر قاسم اکسیریفرد، عضو هیات علمی این دانشگاه را تمدید نکرده است. این امر متاسفانه طی یک فرآیند غیرشفاف و بدون اعلام دلایل مشخص صورت گرفته، به گونهای که در این شرایط امکان اعتراض اثرگذار به تصمیم دانشگاه وجود ندارد. به علاوه، مسوولان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، با پاسخگو نبودن، عملا مسوولیت تصمیم خود را به عهده نمیگیرند. این تصمیم دانشگاه با توجه به سابقه درخشان پژوهشی و آموزشی دکتر اکسیریفرد و توصیه های علمی استادان مطرح درباره ایشان، باعث تعجب و نگرانی فراوان ما شده است.

متاسفانه این مورد و موارد مشابه، حاصل جوابگو نبودن مدیریت دانشگاهها و دیگر موسسات آموزش عالی در برخوردهایی اینچنین با اساتید و متخصصینی است که باوجود همه سختی ها، تدریس و تحقیق در داخل کشور را انتخاب کرده اند. این فرایندهای انتخابی غیرشفاف و سلیقه ای در هنگام استخدام اولیه، تحت عنوان گزینش، و در مراحل بعد در ترفیع و تمدید قرارداد اساتید، چشمگیر بوده و در بسیاری از موارد، مبتنی بر معیارهایی جز توانایی های علمی و تخصصی این اساتید بوده اند. این همه در حالی است که اساتید دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ایران از داشتن اتحادیه صنفی یا هرگونه نهاد مدافع حقوق اولیه حرفهای شان محرومند.

ریاست محترم جمهوری،

به باور ما، تنها حاصل این گونه برخوردها، محروم کردن بخشی از جامعه از حقوق بدیهیشان و محرومیت جامعه علمی کشور از تواناییها و استعدادهای این اندیشمندان است. ما نویسندگان این نامه، به عنوان کسانی که به فعالیتهای علمی و تحقیقاتی مشغولیم، از شما انتظار داریم که با اصلاح رویه موجود در نظام استخدامی آموزش عالی، امکان بهره گیری دانشگاهها و دانشجویان از استادان توانایی چون دکتر اکسیریفرد را بیش از پیش فراهم نمایید. کمترین خواسته ما شفاف سازی روند گزینشها و تصمیمگیریهای مدیریت دانشگاهها در امور استخدامی و ارتقای اساتید است؛ همچنین ضروری است راهکاری ایجاد شود که امکان تقاضای تجدید نظر و یا بررسی کارشناسی روند گزینشها از سوی نهادهای آگاه و بیطرف، برای این اساتید فراهم شود.

اسامی محققین را از اینجـــا ببینید.

 

خبرنامه دانشجویان//
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.