Skip to Content

شرح مطلب شرح مطلب

شناسه : 12012540


رئیس سازمان میراث فرهنگی با اعلام ۱۵ میلیون گردشگر داخلی در ایام نوروز از پیگیری جدی برای طرح تصویب تعطیلات زمستانی در روزهای ۱۶ تا ۲۲ بهمن خبر داد.

به گزارش «دانشجوی ایرانی»، به نقل از فرهنگ نیوز ، مسعود سلطانی‌فر در نشست خبری با بیان اینکه ۵۰۰ هزار نوروزبان بی‌نوروز برای خدمت رسانی به مسافران نوروزی در ایام نوروز و قبل از آن بسیج شده بودند، اظهار داشت: امسال ستادهای هماهنگی خدمات سفر با توجه به برنامه‌ریزی‌های همه جانبه کارنامه خوبی را از خود برجای گذاشت و رضایت مردم نسبت به عملکرد این ستاد از سال‌های گذشته بیش‌تر بود. 

وی با اشاره به سیاست تنوع مقاطع گردشگری داخلی اضافه کرد: در ایام نوروز امسال توانستیم تا حدی قدم‌هایی در این زمینه برداریم تا با استفاده از اطلاع‌رسانی رسانه‌ها در زمینه معرفی جاذبه‌های کشور، خوشبختانه مقاصد گردشگری متنوع‌تر از گذشته بود.

سلطانی‌فر با بیان اینکه کیفیت خدمات‌رسانی در کمپ‌های دائم و موقت بهتر از سال گذشته بود گفت: در همه ۶۶۰ کمپ اقامتی موقت کشور نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی برگزار کردیم که تقریبا در همه شهرستان‌ها این نمایشگاه برپا بود. همچنین امسال در بسیاری از موزه‌ها و اماکن تاریخی دو ساعت زمان بازدید را افزایش دادیم و با این کار رشد ۱۴۱ درصدی بازدیدکنندگان از اماکن تاریخی و فرهنگی را شاهد بودیم.

وی با بیان این‌که متأسفانه در همین ایام شاهد یک عملیات تروریستی در یکی از چادرهای مسافرتی در خوزستان بودیم که بر اثر آن ۳ نفر از هموطنانمان به شهادت رسیدند، در خصوص آمار گردشگر داخلی اظهار داشت: روشی که فکر می‌کنیم می‌تواند به ما آمار دقیق گردشگر را بدهد روش ثبت اقامت گردشگر در مراکز رسمی اقامت است که این مراکز شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، اماکن و دستگاه‌های ا جرایی، کمپ‌های اقامتی و سایت‌های اقامتی موقت است و بر همین اساس از ۲۸ اسفند تا ۱۴ فروردین در ۷ منطقه آزاد و ۳۱ استان کشور ۶۰ میلیون نفر اقامت در شب را ثبت کردیم که با توجه به این‌که حدود اقامت‌ها برای هر فرد به طور میانگین ۴ روز است حدود ۱۵ میلیون مسافرت و گردشگر را شاهد بودیم.

وی با بیان این‌که علاوه بر این آمار حدود ۲۰۰ هزار ویلای شخصی در استان‌های شمالی کشور بود که تقریبا همه آن‌ها مورد استفاده قرار گرفت و امکان ثبت آن‌ها را ما نداریم به همراه هزاران خانه مسافر در شهرهای مذهبی را نیز باید اضافه کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان این‌که راهور ناجا اعلام کرده است که تعداد سفرها نسبت به سال گذشته ۳ درصد افزایش یافته است، و آمار ما افزایش ۵ درصدی را نشان می‌دهد لذا آمارها تقریبا نزدیک است، گفت: ترکیب اسکان که می‌تواند مبنای برنامه‌ریزی احداث اماکن اقامتی باشد بدین گونه بود که ۶ درصد مسافران در هتل‌ها و هتل آپارتمان‌ها، ۱۷ درصد در اماکن آموزش و پرورش، ۲۰ در مهمان‌سراهای ادارات و خوابگاه‌های دانشجویی، ۱۴.۵ درصد کمپ‌های دائم، شهرداری و هلال احمر، ۴ درصد خانه مسافرهای ثبت شده و ۲۸.۵ درصد در چادرهای مسافرتی اقامت داشتند.

وی ادامه داد: ۱۰ استان کشور از نظر اقامت استان‌های مازندران، گیلان، بوشهر، هرمزگان، خوزستان، فارس، خراسان رضوی، اصفهان، کرمانشاه و خراسان جنوبی بودند و طی ایام نوروز با افزایش ۳۷ درصدی بازرسی‌ها، ۴۷ هزار بارزسی از دفاتر خدمات مسافرتی، اقامتگاه‌ها و رستوران‌های بین‌راهی داشتیم. 

سلطانی‌فر با اشاره به تخلفاتی که منجر به تعطیلی این مراکز شد، گفت: در طی این مدت ۹۲ واحد خدمات سفر که شامل ۲۸ مرکز اقامتی، ۳۲ دفتر خدمات مسافرتی و ۳۲ مرکز پذیرایی بود را بعد از تذکر و اخطار کتبی تعطیل کردیم. 

وی اضافه کرد: حدود یک هزار و ۱۰۰ هتل در کشور موجود است که ۳۰ هتل ۴ و ۵ ستاره در بین آن‌ها وجود دارد و با توجه به سند چشم‌انداز باید تعداد آن‌ها به ۴۰۰ هتل برسد لذا مهم‌ترین فعالیت ما در این زمینه تسهیل در صدور مجوز سالم و فراهم آوردن امکانات لازم مانند زمین و کاهش و یا حذف عوارض ساخت است که در حال حاضر شهرداری تهران و اصفهان عوارض ساخت هتل را صفر کرده است. 

رئیس سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: همچنین باید تسهیلات ارزان قیمت در اختیار سازندگان قرار بگیرد که در حال حاضر بانکها با نرخ سود ۲۴ درصد تسهیلات می‌دهند که بسیار سنگین است به همین دلیل از محل صندوق توسعه ملی که نرخ ارزی سود آن ۶ درصد و ریالی آن ۱۶درصد است را برای آن فراهم کنیم. 

وی با بیان این‌که امیدواریم با توافق صورت گرفته بین ۵+۱ شاهد رونق سرمایه‌گذاری خارجی در ساخت هتل‌ها و مراکز اقامتی باشیم، گفت: حدود ۱۰ گروه هتل‌ساز خارجی بازار هتل‌سازی ایران را مشاهده کردند و تمایل دارند در این حوزه وارد شوند اما مانع آن‌ها تحریم‌ها بود. 

سلطانی‌فر در پاسخ به پرسشی در زمینه میزان بازدید از اماکن تاریخی و موزه‌های کشور گفت: در طی تعطیلات نوروز ۶۸ میلیون نفر بازدید از اماکن تاریخی کل کشور داشتیم که رشد ۱۴۱ درصدی را در این زمینه شاهد بودیم که به عنوان نمونه بین ۲۰ تا ۶۰ درصد افزایش بازدید کننده در کاخ‌ موزه‌های تهران را شاهد بودیم و همچنین در طوس ۵۰ درصد افزایش بازدید کننده داشتیم. 

رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین در پاسخ به پرسشی در زمینه طرح تعطیلات زمستانی که می‌تواند سفر را توزین کند، گفت: این طرح که شامل تحطیلات بین ۱۶ تا ۲۲ بهمن است به هیئت دولت تقدیم شده است اما برخی سازمان‌ها از جمله آموزش و پرورش نظرات مختلفی دشتند در عین حال نظر ما این است که این ایام بین دو ترم دانشجویی از جهت آموزش و پرورش هم دوره فعالی در این تاریخ نداریم. لذا تلاش‌ها برای گرفتن مصوبه دولت جهت این ایام را ادامه می‌دهیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره مشکلات عمده در مراکز خدمات بین‌راهی یادآور شد: یکی از مشکلات عمده ما در مراکز خدمات بین‌راهی است که ما ۸ برابر تعداد موجود را نیاز داریم و متولی این کار وزارت راه و شهرسازی است که متقاضیان احداث این مراکز کم نیستند اما آنها از سخت بودن سیر موافقت اصولی احداث این مراکز گله داشتند که در این راستا با وزیر راه صحبت کردیم و وی هم در این زمینه دستوراتی داده است که شاید این موافقت‌های اصولی به صورت استانی انجام شود. 

سلطانی‌فر با بیان اینکه در حال حاضر ۹۵۰ پروژه بخش گردشگری که تعدادی زیادی از آن مربوط به هتل و مهمانپذیر در حال احداث است، در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا ظرفیت مراکز رسمی اقامتی کشور ۶ درصد بوده است یا خیر، گفت: ظرفیت هتل، هتل‌آپارتمان و میهمانپذیر کشور ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در طی این ۱۶ روز بوده است. لذا باید گفت ضریب اشغال بسیاری از هتل‌ها در ایام نوروز بالا بوده است. 

وی همچنین مهم‌ترین برنامه ستاد هماهنگی سفر در سال جدید را بالا بردن کیفیت در خدمات‌رسانی و اماکن اقامتی اعلام و خاطرنشان کرد: باید شرایط ایجاد کنیم که مقاصد گردشگری متنوع شوند و به لحاظ زمانی، مسافرت‌ها را ساماندهی کنیم. 

رئیس سازمان میراث فرهنگی در پایان در پاسخ به سوالی در زمینه نیازسنجی هتل‌سازی در کشور گفت: این نیازسنجی در سازمان میراث فرهنگی در حال انجام است همچنین برخی استان‌ها به خودی خود این کار را کرده‌اند از طرفی بخش خصوصی نیز تا نیازسنجی نکند حتی یک میلیارد تومان هم سرمایه‌گذاری نمی‌کند البته این نکته را باید در نظر داشت که ما به هر سرمایه‌گذار بخش خصوصی در زمینه احداث مراکز اقامتی مشاوره می‌دهیم اما الزامی برای وی ایجاد نمی‌کنیم. 

در ادامه این نشست مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در پاسخ به سوالی در زمینه سامانه تلفنی ستاد خدمات سفر گفت: در طی این ایام به ۳۲۵۰ مورد تماس با سامانه صورت گرفت که ۹۳۹۰ مورد در زمینه راه‌ها، ۴۱۰۰ مورد هواشناسی، ۹۱۰۰ مورد در مورد جاذبه‌ها، ۱۲۰۰ مورد در مورد اماکن اقامتی، و ۹۸ مورد شکایت واصله بود که به این شکایات رسیدگی شد. همچنین با کمک سازمان بازرسی و دستگاه‌های دیگر ۴۵ تا ۴۶ هزار پرونده رسیدگی شد. 

رحمانی موحد در زمینه واحدهای اقامتی آموزش و پرورش ادامه داد: این واحدها متنوع است و برخی از آن‌ها اردوگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی هستند که در اختیار چادرها قرار می‌گیرند و برخی از آن‌ها هم کلاس‌های مدارس هستند که ستاد هماهنگی سفر تصویب کرد اولویت استفاده از این واحدها مربوط به فرهنگیان است البته کلاس‌ها ۳ نرخ ۲۵، ۱۸ و ۱۲ هزار تومانی داشتند. 

وی گفت: ۲۸۰۰ واحد اطلاع‌رسانی در این زمینه ایجاد شد، همچنین ۳۰ میلیون نسخه اقلام تبلیغاتی منتشر شد و از ۲۳۰ تلویزیون شهری برای اطلاع‌رسانی به مردم استفاده کردیم. در عین حال بیش از ۴۳۰۰ ساعت برنامه صدا و سیما در این زمینه داشتیم. 

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی همچنین در خصوص گردشگران ورودی به ایران نیز گفت: از مرزهای زمینی ۷۵۸ هزار نفر تردد داشتند و آمار خروجی‌ها از کشور ۲۰ فروردین اعلام می‌شود. 

رحمانی موحد در پایان با اشاره به میزان تذکرات و اخطارها به واحدهای زیرمجموعه خدمات سفر گفت: در این زمینه ۵۱۵۹ مورد تذکر، ۸۰۴ مورد اخطار کتبی و ۹۲ مورد تعطیلی داشتیم.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ثبت نام اعتکاف دانشجویی